Aydın Doğan: Zoru seçtik, tarafsız ve bağımsız olacağız dedik

Aydın Doğan: Zoru seçtik, tarafsız ve bağımsız olacağız dedik
Aydın Doğan: Zoru seçtik, tarafsız ve bağımsız olacağız dedik

Hilton Oteli ndeki toplantıya Yayın İlkeleri Kurulu üyelerinin yanı sıra Doğan grubu genel yayın yönetmenleri de katıldı.

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, Aydın Doğan başkanlığında toplandı. Aydın Doğan, seçim öncesi tarafsızlık ve bağımsızlığın önemine dikkat çekti.

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Türkiye ’nin seçim sürecine girdiğini belirterek, “Bu süreç medyanın daha hassas bir mercek altına alındığı dönem olmaktadır. Bildiğiniz gibi medya ve siyaset ciddi bir kutuplaşma içinde, birinin ak dediğine diğeri mutlaka kara diyor. Biz ise çok zor bir yolu seçtik, habercilikte tarafsız ve bağımsız olacağız dedik, yayın ilkelerimizde yıllardan beri bunu söylüyoruz, bunu uygulamaya gayret ediyoruz” dedi. 

Hassas bir seçim süreci
Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, Aydın Doğan başkanlığında Hilton Oteli’nde toplandı. Kurul üyelerinin yanı sıra Doğan Grubu yayın organlarının genel yayın yönetmenlerinin de katıldığı toplantıda, yaklaşan seçim döneminde yapılacak yayınlarda bağımsız kalmanın önemi konuşuldu. Toplantıda genel yayın yönetmenleri ve Yayın İlkeleri Kurulu üyeleri söz alarak eksiklikleri ve istemlerini de iletti. Aydın Doğan, toplantı öncesi şöyle konuştu:
“Bu toplantıya birlikte bir değerlendirme yapabilmek maksadı ile genel yayın yönetmenlerimizi de davet ettik. Bu şekilde aradan geçen sürede yayınlarımızın tespit ettiğimiz ilkelere uygunluğunu gözden geçirip önümüzdeki döneme ilişkin tavsiye ve önerileri öğrenmek istiyoruz. Türkiye seçimlere gidiyor. Bu süreç medyanın daha hassas bir mercek altına alındığı dönem olmaktadır. Bildiğiniz gibi medya ve siyaset ciddi bir kutuplaşma içinde, birinin ak dediğine diğeri mutlaka kara diyor. Biz ise çok zor bir yolu seçtik, habercilikte tarafsız ve bağımsız olacağız dedik, yayın ilkelerimizde yıllardan beri bunu söylüyoruz, bunu uygulamaya gayret ediyoruz. Yüzde yüz muvaffak olduk mu tartışılır, mutlaka bizim de hatalarımız olmuştur ve olacaktır. Bu hataları asgariye indirmeye gayret ediyoruz, Yayın ilkeleri de bu gayretimizin sonucudur.”

‘Çözümden yanayız’

Aydın Doğan şöyle devam etti:
“Seçimlerin yanı sıra büyük umut bağladığımız, başından beri desteklediğimiz çözüm sürecinde bazı tereddütler oluştuğunu görmekteyiz. Sevindirici olan husus toplumun çözüm sürecine bağlılığı ve şiddetten uzak yaşamak iradesidir. Bu hususta medya olarak çözüm sürecinden yana olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.”