Aydın Doğan'a, Almanya'dan Federal Liyakat Nişanı

Aydın Doğan'a, Almanya'dan Federal Liyakat Nişanı
Aydın Doğan'a, Almanya'dan Federal Liyakat Nişanı
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Federal Liyakat Nişanı ile onurlandırıldıDoğan, politik, ekonomik, kültürel ve manevi alanlardaki başarıları ödüllendirmek üzere Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından verilen birinci sınıf Federal Liyakat Nişanı’na Türk kökenli Alman vatandaşların Alman toplumu ile uyumu ve kaynaşması yönünde yaptığı katkılardan dolayı layık görüldü. Nişan, Almanya Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz tarafından 21 Temmuz Salı günü, Büyükelçiliğin Tarabya’daki Tarihi Yazlık Rezidansı’nda düzenlenen resepsiyonda Aydın Doğan’a sunuldu.
Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz, Aydın Doğan’a Federal Liyakat Nişanı’nı tevdi ederken yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Alman Cumhurbaşkanı bugünkü liyakat nişanıyla Aydın Doğan’a, Doğan medya grubunun Almanya’da farklı kökenlerden gelen insanların iyi bir şekilde birarada yaşamaları, Almanya ile Türkiye ve Almanlarla Türkler arasındaki dostluk konusundaki olağanüstü sorumluluk bilinci için teşekkür etmek istiyor."
Aydın Doğan, Büyükelçi Dr. Cuntz’un ardından yaptığı konuşmada, "Alman hükümetinin entegrasyon için başlattığı hamleleri takdirle karşılıyorum. Doğan Grubu olarak biz de Almanya’daki gazetelerimiz ve televizyon kanallarımız aracılığıyla ülkedeki Türklere bir yandan kendi kültür ve değerlerine sahip çıkarken, diğer yandan Alman toplumu ile uyum içinde yaşamalarının önemini telkin ediyoruz" dedi. Konuşmasında Türkiye’nin AB üyeliğine de önemle değinen Doğan, Türkiye’nin Batı değerlerini ve demokrasisini benimsediğini, girdiği yolun tek hedefi ve istikametinin Avrupa Birliği’ne tam üyelik olduğunu, imtiyazlı ortaklık gibi kavramların Türk kamuoyunda büyük hayal kırıklığı yarattığını, ahde vefa ilkesinin herkes için sarsılmaz bir güvence ve moral düstur olması gerektiğini vurguladı. Doğan, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin AB’ye üyelik yönündeki tüm gayretlerine Doğan Grubu’nun samimi bir destek verdiğini ve bu desteğin devam edeceğini belirtti.
Büyükelçiliğin Tarihi Yazlık Rezidansı’ndaki resepsiyona Türk ve Alman iş dünyası ve medyasından temsilciler ile Aydın Doğan’ın ailesi ve dostları katıldı.

FEDERAL LİYAKAT NİŞANI NEDİR?
Federal Almanya Cumhuriyeti’nin tek liyakat nişanı olan Federal Liyakat Nişanı, 1951’den beri politik, ekonomik, sosyolojik ve manevi alanlardaki başarılı çalışmalar ve ülke barışına sunulan katkılar dolayısıyla veriliyor. Genelde ilk seferde II. Sınıf (Bantlı Liyakat Nişanı), özel durumlarda ise I. Sınıf liyakat nişanı veriliyor. Aydın Doğan, I. Sınıf liyakat nişanı ile onurlandırıldı.(dha)