Aydın Doğan'a Bulgar ilgisi

Davet üzerine Sofya'ya giden Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, eski kral ve Bulgaristan Başbakanı Simeon Sakskoburggotski'yle görüştü. Sakskoburggotski, Bulgaristan'ın yatırım için cazip bir ülke olduğunu söyledi. Doğan da, "Her zaman işbirliği yapmaya hazırız" dedi.
Haber: LÜTFÜ KARAKAŞ / Arşivi

SOFYA - Bulgaristan'dan gelen tanışma daveti için önceki gün Sofya'ya giden Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, büyük ilgi gördü. Doğan, ilk olarak Başbakan Simeon Sakskoburggotski'yle görüştü.
Başbakanlıktaki görüşmede Doğan, "İki komşu ülke arasındaki ticari ilişkilerin artması için her zaman işbirliğine hazırız. Ülkenize yatırım için geldik" dedi. Sakskoburggotski de, Türk yatırımcılara kapılarının her zaman açık olduğunu ve Bulgaristan'ın artık çok cazip bir ülke haline geldiğini söyledi.
'Yol arkadaşıyız'
Bulgar Başbakan, Türk işadamlarına mesaj da gönderdi. Bulgaristan'ın eski kralı, yeni başbakanı Sakskoburggotski, "Ülkelerimiz AB için yol arkadaşlığı yapıyor. Yabancı yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanması ve vergi indirimi için gerekli yasal düzenlemeleri yapıyoruz. Umarım siz de ülkemize yatırım yaparsınız" dedi.
2. Dünya Savaşı sırasında ülkesini terk ettiği günlere ait anılarını anlatan Sakskoburggotski, İstanbul'u ve ailesine gösterilen ilgiyi asla unutmayacağını söyledi. Sakskoburggotski dokuz yaşında ailesiyle Bulgaristan'ı terk edip İstanbul'a gidişini şöyle anlattı:
'İkinci vatan Türkiye'
"İlk defa ülkemden çıkıyordum. İstanbul'da o kadar çok gazeteci vardı ki şaşırmıştım. Her flaş patlayışında güneş doğuyor sanıyordum. Sonra 'Aksu' adlı gemiyle İzmir'e, oradan da Antalya'ya gittik. Antalya'da vali gemiye kadar gelerek bize sepetler dolusu meyve getirdi. Antalya'dan İskenderiye'ye,
oradan İspanya'ya gittik. Sürgün yıllarımda sık sık Türkiye'ye ve Yunanistan'a gelirdim. Türkiye benim için en iyi ikinci ülkeydi.
İlk ülkem tabii ki Bulgaristan'dı ama oraya giremediğim için özlemimi Türkiye'de giderirdim."
'Nâzım gibi'
Doğan ise, "Siz Türkiye'den Bulgaristan'a bakıp hasret gideriyordunuz. Bizim şairimiz Nâzım Hikmet de aynı dönemlerde Bulgaristan'dan Türkiye' ye bakıp hasret gideriyordu" dedi. İki ülkenin ilişkilerinin olumlu yönde geliştiğini vurgulayan Doğan, özellikle demokrasiye geçildikten sonra yapılan reformların Türk işadamlarının gözünden kaçmadığını ifade etti.
Görüşmede bulunan Doğan Medya Grubu Başkan Yardımcısı ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de, Aydın Doğan Vakfı uluslararası karikatür yarışmalarında derece alan eserlerin bir arada olduğu albümleri Başbakan'a armağan etti.
Doğan, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nikolay Vasilev'le de görüştü. Doğan, "Ülkenizde medya, turizm ve enerji alanlarında yatırım olanakları arıyoruz" dedi. Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Taylan Bilgel'in de katıldığı toplantıda Vasilev, yabancı yatırımcılar için vergi oranlarını yüzde 20'den 15'e düşürdüklerini açıkladı. Vasilev, "Bakan olmadan önce finans kurumlarında çalıştım. Türkiye'deki finans sektörünü yakından izliyorum. Lazares Şirketi'nde fon yöneticisiyken Hürriyet gazetesi hisselerinden aldık. İki haftada yüzde 67 kâr ettik" dedi.
Doğan, ziyaretinde Türklerin kurduğu ve koalisyon ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan, Ulusal Meclis Başkanvekili Ünal Lütfü, Başbakan Yardımcısı Konstantin Paskalev, Turizm Bakanı Dimitar Hacınikilov, Maliye Bakanı Milen Velcev ve Tarım Bakanı Mehmet Dikme ile de görüştü.