'Aydın Erdem hedef seçildi'

'Aydın Erdem hedef seçildi'
'Aydın Erdem hedef seçildi'

Hakkâri Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri AydınErdem için beş dakikalık oturma eylemi yaptı. FOTOĞRAF: BEHÇET DALMAZ / DHA

DİYARBAKIR - Pazar günü yapılan izinsiz yürüyüş ardından yakın mesafeden vurularak öldürülen Dicle Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem, okul arkadaşları ve sivil toplum örgütlerince anıldı.
Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan Aydın Erdem’in okul arkadaşları ve sivil toplum örgütü temsilcileri, saygı duruşunda bulundu. Açıklamayı okuyan öğrenci yaşananların devlet terörünü tüm açıklığıyla gözler önüne serdiğini savunarak şunları söyledi: “Polis, Aydın Erdem yoldaşımızın katili olmuştur. Aydın arkadaşımızın katledilmesi tesadüf değildir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi Aydın arkadaş üniversitemizdeki tüm çalışmalarda yer alan ve öncülük eden yoldaşımızdı. Bu durum yürüyüş sırasında yaşanan kargaşayı fırsat bilen polisin hedefi haline gelmesine yol açmıştır. Yani ne katliamcı zihniyetin açtığı ateş, ne de Aydın arkadaşımızın şehadeti tesadüf değildir. Polis olaylar sırasında hedef gözeterek açtığı ateşle Aydın arkadaşımızı katletmiştir.”
Konuşmaların ardından toplanan grup, sloganlar eşliğinde Aydın Erdem’in sınıfındaki sırasına karanfiller bırakıldı. Sınıftaki sıraya karanfil bırakan yaşlı kadın, ağıt yaktı.
Aydın Erdem için Hakkâri Ünriversitesi’nde 150 öğrenci, basın açıklaması yaptı. Kürtçe ‘Şehit Namırın’ (Şehitler ölmez) sloganının atıldığı basın açıklamasının ardından öğrenciler 5 dakikalık oturma eylemi yapıp dağıldı. (dha)