Aydın: Geçmişi de deşin

Bakanlığına yapılan baskınla sarsılan Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, operasyona, geçmiş dönemleri de...

ANKARA - Bakanlığına yapılan baskınla sarsılan Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, operasyona, geçmiş dönemleri de kapsaması istemiyle destek verdi.
Koray Aydın, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra şu açıklamaları yaptı:
"İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen bana 'İki aydan bu yana bir operasyon takip ediyoruz. Bunun sonucu olarak hareket geçtik' bilgisini verdi. DGM savcısı konuyla ilgili olarak beni ziyaret etti ve operasyonun bakanlığın üst düzey bürokratlarını kapsamadığını bildirdi. Onlarla ilgili bir bilgi ve belge olmadığını, alt seviyede çalışanlarla bu şirketin ilişkisinin olduğunun tespit edildiğini belirtti. DGM savcısına her türlü bilgi ve belge vererek yardımcı ve destek olacağız.
'Beyaz gibi büyük değil'
Operasyon neyi, kimi kapsarsa kapsasın biz destekleyeceğiz ve savcıya yardımcı olacağız. Bakanlıkta, Yapı İşleri'nde ve İller Bankası'nda aylarca inceleme yapıldı. Bakanlık olarak kendi dönemimiz de dahil bizden önce geriye doğru olan dönemleri
de kapsayan, geniş çaplı bir araştırma yapılmasını destekliyoruz.
Bu operasyon 'Beyaz Enerji Operasyonu' ile benzeşmiyor. Beyaz Enerji Operasyonu şeklinde büyük bir operasyon olmadığı anlaşılıyor. Ufak çaplı ihalalerde belge çıkarma şeklinde herkesin bildiği bir konu. Yeni bir şey içermiyor ama ilgili olanlarla ilgili bir soruşturma açılmasında yarar var.
'Çalışanlar eski'
Benim tavsiyem, operasyon sadece bir-iki yılı kapsamamalıdır. Çünkü çalışan kişiler, uzun yıllardır bakanlıkta görev yapmaktadırlar. Bir de, bu organizyonu yaptığı iddia edilen firma, 10 yıldır bu organizasyonu yapıyor. İçişleri Bakanı'nın bana verdiği bilgi notunu da dikkate alarak, bu operasyonun çok geriyi kapsayacak şekilde genişletilmesinde yarar gördüm.
'Deprem konutları da olabilir'
Operasyon deprem konutlarını da kapsayabilir.
Hepsini kapsayabilir, bu konuda bizim önyargımız yoktur, çünkü bu konuda bakanlık olarak bu işleri dikkatle yapan insanlar olarak dikkatli çalışmış olarak rahatız. Konu hakkında Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'ye de bilgi verdim. Vicdanen gayet rahatım."