Aydın ne dedi ne yapıldı?

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, deprem felaketinden sonra birçok konuda söz verdi...

İSTANBUL - Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, deprem felaketinden sonra birçok konuda söz verdi, ancak yerine getiremedi. İşte örnekler:

  • Enkazın, depremden dört ay sonra tamamen kaldırılacağını söyledi, ancak birçok enkaz 1.5 yıl kaldı.
  • Prefabrik konutların 30 Kasım 1999'da biteceği sözü verdi, Şubat 2000'i buldu.
  • Kalıcı konutların 30 Kasım 2000 tarihinde bitirileceğini söyledi. Ancak konutların bitirilmesi için verilen süre dört kez ertelendi. Kalıcı konutların bitiş tarihi önce Ocak 2001, daha sonra Nisan 2001 olarak ertelendi. Üçüncü ertelemede tarih Haziran 2001 olarak açıklandı. Ancak bu tarihte de konutlar bitirilemedi. Koray Aydın son olarak, "Ekim 2001'de konut sorunu kalmayacak" dedi. Ancak halen 5 bin 500 konutun inşaatı devam ediyor.
  • Kalıcı konutlar için, "Her biri lüks villa" demişti. Depremzedeler, konutlarına yerleştiğinde sıvaları dökülen, çatlak, malzemeleri eksik konutlarla karşılaştı.
  • İnşaatlar başlamadan önce ihalelere MHP'ye yakınlığıyla bilinen hiçbir şirketin katılamayacağını açıklamıştı. Bakanlık ihalelerini alan müteahhitlerin, Aydın'ın babası ve kayınbiraderinin ortak olduğu firmalardan malzeme almaya yönlendirildikleri ortaya çıktı.