Aydın: Sansür mümkün değil

Aydın: Sansür mümkün değil
Aydın: Sansür mümkün değil

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş, Bilim ve Teknik?te Darwin?in sansürlenmediğini savundu. FOTOĞRAF:Metin Pala / AA

İSTANBUL - Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’nin mart sayısında değişiklik yapılmasına ilişkin, “Herkesin bildiği, ders kitaplarına girdiği, Türkiye’de ders kitaplarında okutulduğu bir konuyu, bir bilim adamını siz 21. yüzyılda ‘Aman duyulmasın derseniz’ olur mu böyle şey? Böyle bir şey mümkün değil” dedi.
Aydın, TÜBİTAK’ın organizasyonuyla dün Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilen ‘Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) 2009 Türkiye Konferansı’ kapsamında düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bilim ve Teknik Dergisi’nin kapağındaki değişikliğe ilişkin soru üzerine, Aydın, şunları söyledi:
“Ne TÜBİTAK’taki arkadaşlarımızın, ne de benim aklıma bilimin hangi alanı olursa olsun, hangi bilim adamı olursa olsun, onunla ilgili herhangi bir sansür, perdeleme asla gelmez, böyle bir şey söz konusu olamaz. Felsefe hocasıyım. Her türlü fikre açık olmak benim aynı zamanda mesleğim. Orada bir çalışma sürecinden, çalışma hiyerarşisinden doğan bir sıkıntı. 2009 yılı Darwin yılı olduğu için, doğumunun 200. yılı olduğu için, zaten ayrıca geniş kapsamlı bir çalışma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bir Darwin sayısı zaten çıkıyor. Bilimde hatalara karşı da doğrular kadar tolerans göstermemiz lazım. Bazıları da bu tartışmalardan hükümet aleyhinde yararlanmaya çalışıyor.”
Aydın, basında “Ölmüş gitmiş adam” şeklinde yansıyan açıklamasını da, “Ben diyorum ki, 200 sene önce yaşamış ölmüş bir insan üzerine ambargo konur mu? Ertesi gün basında adam ölmüş, gitmiş zaten gibi bir çerçeve içinde veriliyor. Diyorum ki, zaten yeteri kadar Darwin ile Darwinizmle uğraşan var. Bunu ‘Bu çocukla uğraşma kelimesindeki ‘uğraşma’ ne ise o anlamda söylüyorum” diye düzeltti. 

Yetiş: Özür sayısı olmaz
Aynı toplantıya katılan TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş de “Özür sayısı çıkarılacağına dair haberler çıktı. Doğru mu?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Özür sayısı diye bir şey olamaz. Biz yaptığımız işi ciddi ve titiz yapmayı seven bir ekibiz. Bunu ciddi ve gerçekten bilimsel süzgeçlerden geçirilmiş şekilde yapacağız. Bunu, bu olay olsa da yapacaktık, olmasa da yapacaktık.” (Radikal)