'Aydın Üniversitesi anayasayı çiğnedi'

İSTANBUL - Engelli dernekleri ÖSYM’nin 2009 tercih kitapçığında “Özürlü öğrencilere eğitim-öğretim verecek olanağımız olmadığından özürlü öğrencilerin tercih etmemesi gerekir” yönünde ayrımcı ibare kullanan İstanbul Aydın Üniversitesi, YÖK ve ÖSYM yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği Başkanı Süleyman Akbulut dün düzenlediği basın toplantısında “Kanunlara göre üniversitenin engellilere de uygun olması gerekiyor. Ayrıca TCK’da dil, ırk, renk, cinsiyet, özürlülük ayrımcılığı yapmak’ suç olarak tanımlanıyor. Dört  engelli derneği olarak Cumhuriyet Savcılıklarına ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk” dedi.  Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz da, Anayasa’nın 42. maddesinin “Bir kişi her ne şart olursa olsun eğitim hakkından yoksun bırakılamaz” demesine karşın, devletin ilgili birimlerinin bu maddeyi çiğnediğini söyledi. 
Görme Özürlüler Derneği Başkanı Bülent Kelleci ise “Aydın Üniversitesi’nin bu uygulaması adı ile taban tabana zıt karanlık bir uygulama” diye konuştu. (aa)