Aydın yine sahnede

Bahçeli sahiplendi
Vurgun Operasyonu yüzünden Bayındırlık Bakanlığı'ndan ve milletvekilliğinden istifa eden Koray Aydın iddianamede adı geçmeyince rahat bir nefes aldı. MHP lideri Bahçeli
"Aydın'a iade-i itibar yapılacaktır'' dedi.
İstifaya ret
Aydın'ı MHP'nin üçüncü grup başkanvekilliği görevine getiren Bahçeli, önceki açıklamalarının tersine 7 Kasım'da yapılacak oylamada Aydın'ın milletvekilliğinin düşmemesi yönünde oy kullanacaklarını da söyledi.
Haber: AYFER SELAMOĞLU / Arşivi

KIZILCAHAMAM - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Vurgun Operasyonu'nun ardından ismi yolsuzluğa karıştığı için istifa eden ancak iddianamede adı geçmeyen eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ın itibarını iade etti. Daha önce Koray Aydın'ın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy kullanacaklarını açıklayan Bahçeli, bundan çark ederek, Aydın'ın TBMM üyeliğinin sürmesi yönünde oy vereceklerini ve kendisinin grup başkanvekili olarak görevlendirildiğini bildirdi.
MHP'nin kültürü böyle
'Vurgun Operasyonu' sonrasında hem bakanlıktan hem de milletvekilliğinden istifa eden eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ın itibarı iade edildi. Bahçeli, MHP'nin Kızılcahamam'da toplanan MYK toplantısında, Aydın'ın yargı sürecine saygı göstererek istifa ettiğini belirterek,
"İddianamede sayın bakanın ismi yoktur. Öyleyse MHP'nin siyasi kültüründe yer alan
bir konu gündeme gelmektedir. Sayın bakana iade-i itibar yapacaktır" dedi. MHP lideri Bahçeli, bugüne dek boş tutulan üçüncü
grup başkanvekilliğine de Aydın'ın getirildiğini kaydetti.
Koray Aydın, operasyona adının karışmasından sonra tepkiler ve Bahçeli'nin isteği üzerine 5 Eylül 2001 tarihinde hem Bayındırlık Bakanlığı hem de milletvekilliğinden istifa etmişti.
Aydın'ın TBMM üyeliğinden istifası uzun süre MHP'li Meclis Başkanı Ömer İzgi tarafından Genel Kurul gündemine getirilmedi. İzgi, TBMM Başkanlık Divanı'nı toplantıya çağırmadı. Koray Aydın'ın istifasının 30 Ekim'de TBMM Genel Kurulu'nda oylanacağı açıklanmasına karşın RTÜK üyeliği seçimleri gerekçe gösterilerek, konu 7 Kasım gündemine bırakıldı. İzgi böylece Aydın'ın istifasıyla ilgili Genel Kurul'da yapılacak oylamayı, iddianamenin açıklanmasına kadar erteledi.
İstifa eden milletvekilinin TBMM üyeliğinin düşmesi için TBMM Genel Kurulu'nun kararı gerekiyor. Üyeliğin düşmesi, oylamaya katılan milletvekillerinden yarısından bir fazlasının onayıyla mümkün olabiliyor.
Akşener MHP'de
Bu arada eski İçişleri Bakanı Meral Akşener dün MHP'ye katıldı. Genel Başkan Tansu Çiller ile arası bozulunca DYP'den ayrılan, bir süre bağımsız kalıp AKP'ye geçen Akşener, kısa süre sonra istifa etmişti. Akşener, MHP'ye katılırken, 'kendisini bildi bileli ülkücü olduğunu' savundu.