Aydın'da AKP'lilerle polis arasında motosiklet gerginliği

Aydın'da AKP'lilerle polis arasında motosiklet gerginliği
Aydın'da AKP'lilerle polis arasında motosiklet gerginliği
Aydın'ın İncirliova İlçesi, Acarlar Mahallesi'nde, plakasız ve tescilsiz olduğu için motosikletlerine el koymasından şikayetçi olan köylülere destek veren Ak Parti'nin milletvekili adaylarıyla yöneticileri, polislerle tartıştı. Ak Parti Aydın Milletvekili adayı Mehmet Erdem seçim otobüsünün mikrofonundan "Buradaki yetkililere, müdürlerimize sesleniyorum. Benim geleceğim gün, Ak Parti'nin geleceği gün 20 motosikletin toplanması ne demek oluyor?" dedi. AK Parti Aydın İl Yönetim Kurulu üyeleri Niyazi Uzunkavak ve Şenol Elmas da meydanda güvenliği sağlayan polis görevlileri ile tartıştı.

RADİKAL - Ak Parti Aydın Milletvekili adayları Mehmet Erdem, Abdurrahman Öz, Mustafa Savaş, Ersin Esenlik, Metin Yavuz, Hilmi Yıldırım ve Hakan Çağlar Erürker, 1 Kasım'daki erken genel seçim öncesi, beldeden mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerindeki çalışmalarına İncirliova'nın Acarlar Mahallesi'nden başladı. Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Aydın birinci sıra milletvekili adayı Mehmet Erdem, burada sıkıntılarını dinlediği vatandaşlardan polisin yaptığı denetimlerde plakasız motosikletleri toplaması nedeniyle şikayetler aldı.

Daha sonra kapatılan Acarlar Belediyesi'nin eski hizmet binası karşısında bulunan bir kahveye geçen Mehmet Erdem, burada partisinin milletvekili adaylarının tanıtılması toplantısına katıldı. Konuşmasının ardından seçim otobüsüne yürüdüğü sırada Erdem'in yolunu kesen bir kişi, polisin plakasız ve çeşitli evrak eksiklikleri nedeniyle kendisininkinin de aralarında bulunduğu 20 motosiklete el koyduğunu belirtip, geri almak istediğini anlattı.

HEM DESTEK HEM TEPKİ

Bunun üzerine seçim otobüsüne çıkan Erdem, mikrofonu alıp, "Buradaki yetkililere, müdürlerimize sesleniyorum. Benim geleceğim gün, AK Parti'nin geleceği gün 20 motosikletin toplanması ne demek oluyor?" dedi.

Erdem'in bu çıkışı bazı vatandaşlar ve partililer tarafından alkışlandı. Bazı vatandaşlar ise Erdem'in bu tavrını doğru bulmadıklarını belirtip, "Polisler üzerinden siyaset yapması hoş değil" dedi. Plakasız ve tescilsiz motosiklet kullanmanın yasak olduğunu da belirten vatandaşlar, iktidar partisinin bir mensubu olarak Erdem'in bu çıkışının kabul edilemez olduğunu söyledi.

'CUMHURBAŞKANIMA, BAŞBAKANIMA LAF SÖYLEYENİN ALNINI KARIŞLARIM'

Bu sırada meydanda güvenliği sağlamak için bulunan polislerin de tepki göstermesi üzerine gerginlik arttı. Ak Parti Aydın İl Yönetim Kurulu üyeleri Niyazi Uzunkavak ve Şenol Elmas, Acarlar Polis Merkezi'nde görevli Komiser Kadir Saldoğan ile tartıştı. Uzunkavak, Komiser Saldoğan'a "Burada kimse şov yapamaz. Benim cumhurbaşkanıma, başbakanıma laf söyleyecek adamın alnını karışlarım. Sizin siyasiler, 'Timsah gözyaşı dökerek oy alıyorsunuz' diyor. Böyle bir şeyi nasıl söyleyebilir" diye, bağırdı.

Komiser Saldoğan ise bunun üzerine "Ne yapacaksınız, benim tayinimi mi çıkaracaksınız?" diye karşılık verdi.

Ak Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz de bir polis memurunu yanına çağırıp, motosiklet denetimlerini daha az sıklıkta yapması ricasında bulundu. Polis memuru denetimleri vatandaşın huzuru ve güvenliği için yaptıklarını söylemekle yetindi.

'ÖNCE BENİM CESEDİMİ ÇİĞNERLER'

Gerginliği haber alarak meydana gelen İncirliova İlçe Emniyet Müdürü Baki Baş, diğer polisler ve bazı parti yöneticilerinin araya girmesi üzerine tartışmaların daha fazla büyümesi önlendi. Kısa bir süre sonra motosikleti alınan köylüler de meydanda toplanıp, polisleri yuhalarken, Ak Parti İncirliova İlçe Başkanı Kazım Günaydın, "Bizim cumhurbaşkanımız var, başbakanımız, Aydın valimiz var. Bu vatandaşlara zarar vermek isteyenler önce benim cesedimi çiğneyeceklerdir" dedi. Günaydın ile İlçe Emniyet Müdürü Baş, kahvehanede bir süre motosikletleri alınan vatandaşlarla konuşup, dağılmaya ikna etti. Ancak, köylülere motosikletleri geri verilmedi.

İncirliova İlçe Emniyet Müdürlüğü, geçen 25 Haziran'da, 2014 yılında toplanan 210 plakasız motosikletten sahipleri tarafından alınmayan 85'ini kilosu 1.25 liradan hurdaya satmış, elde edilen 9 bin 500 liralık gelir Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından kullanılması için Milli Emlak Müdürlüğü'ne devredilmişti.
Burhan CEYHAN-DHA