Aydın'da deprem oldu, Denizli sallandı

Aydın'nın Horsunlu ilçesinde 4.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Denizli'de korku ve paniğe yol açtı


Osman Nuri BOYACI-Ferah IŞIK-Şevket ALTINAYAR


AYDIN/DENİZLİ- Denizli ve çevresi bu sabah merkez Üssü Aydın'ın Buharkent İlçesi olan richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde bir depremla sallandı. Aydın'da da hissedilen depremde can kaybı ve yaralanan olmazken, Denizli'de panik ve korkuya kapılanlar şoku uzun süre üzerlerinden atamadı. Bazı binaların bacaları ve bir minarenin alemi yıkılır bazı binaların duvarlarında çatlak oluşurken, panikle balkondan atlayanlardan bir kişi yaralandı. Deprem uzmanları ise merkez üssünün Aydın olmasına rağmen, “Deprem Denizli depremidir” dedi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünün jeotermal tesislerinin bulunduğu Buharkent olarak saptadığı deprem saat 08.02'de meydana geldi. Aydın ve Denizlileri güne korku ve panikle başlatan ilk depremin ardından, Buharkent merkezli olarak saat 11.42'ye kadar büyüklükleri 2.9 ile 3.3 arasında değişen 6 artçı sarsıntı oldu. Yine 08.54- 11.40 saatleri arasında merkez üssü komşu ilçe olan Denizli'ya bağlı Sarayköy'de büyüklükleri 2.6 ile 3.3 arasında değişen 6 deprem meydana geldi.BUHARKENT SAKİNAydın Valisi Hüseyin Avni Coş yaptığı açıklamada, depremden sonra hemen bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, “Merkez üssü ilimiz Buharkent ilçesi olan depremde herhangi bir hasar yok. Paniği gerektirecek bir durum da yok. Buharkent Kaymakamlığımız ilçede herşeyin sakin olduğunu iletti. Vatandaşlarımız günlük yaşantısına devam ediyor” dedi. Buharkent Belediye Başkanı MHP'li Kadri Ölçenoğlu da, ilçe merkezinde ve köylerinde durumun sakin olduğunu, şu ana kadar kendilerine ulaşan cam ve mal kaybı bulunmadığını söyledi. Ölçenoğlu, “Belediyeden hasarın bildirilmesi için anonslar da yapıldı. Şu ana kadar gelen hiçbir şey yok. Buharkent'te hayat normal devam ediyor” dedi. Buharkent Kaymakam Vekili Şeyhmuz Günaydın da, depremin hemen ardından jandarma ve emniyet birimleriyle ortak çalışmaya geçtiklerini ifade ederek, “Endişeye neden olacak, korkulacak bir durum yok. İlçede bugün pazar kuruldu. Deprem saatinde vatandaşların bir kısmı alışverişteydi. Bu da depremin daha az kişi tarafından hissedilmesini sağladı. Halkta şu an için panik yok” dedi.DENİZLİ DAHA ÇOK ETKİLENDİDepremin merkez üssünün Aydın'ın Buharkent İlçesi olmasına rağmen, en çok etkilenen il Denizli oldu. Deprem kuşağında bulunan Denizli'nin merkezindeki halk korku ve panik halinde evlerinden dışarı fırladı. Çocuklarının durumunu merak edenlerin de hemen okullara koştuğu görüldü.
Saltak Caddesi'nde bir apartmanın yıkılan bacası park halindeki otomobilin üzerine devrildi. Bazı duvarlarda küçük çaplı hasarlar meydana geldi. İl Halk Kütüphanesi ve Valilik binalarında da sıva dökülmeleri olduğu kaydedildi.
Sevindik Camii'nin minaresinin üzerindeki alem de park halindeki bir otomobilin üzerine düştü. Bu arada, panik nedeniyle evinin balkonundan atlayan 1 kişi de Servergazi Devlet Hastanesi'nde kaldırıldı. Ayağında burkulma olan bu kişi tedavisinin ardından taburcu edildi.OKULLARDA RESMİ TATİL YOKDenizli Valiliği bünyesinde oluşturulan kriz merkezi de hemen çalışmalara başladı. Toplantıdan sonra yapılan ilk açıklamalarda deprem güçlendirme çalışması yapılamayan 4 okulda eğitime ara verildiği bildirildi. Ancak daha sonra Vali Yavuz Erkmen, 4.9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle okulların resmi olarak tatil edilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.
Kriz Merkezi'nde çalışmaları takip eden Erkmen, okulların tatil edilmesi kararını okul yönetimlerine bıraktıklarını belirterek, “Okullar kesinlikle resmi olarak tatil edilmemiştir. Durumu psikolojik anlamda değerlendirip tatil kararı vermeleri okul müdürlerine bırakılmıştır. Bir iki okulumuzun dışında psikolojik anlamda etkilenen, devamsızlık oranı yüksek okulumuz bulunmamaktadır. Okullarımız kendileri kararlarını vereceklerdir. Resmi olarak kesinlikle tatil yapılmamıştır” dedi.
Kriz Merkezi'ne küçük çatlak, boya ve sıva dökülmesi, cam kırılması dışında hasar bilgisi gelmediğini belirten Erkmen, “Kriz merkezine gelen bilgiler ve duyumlar ekipler tarafından yerinde değerlendiriliyor. Can kaybının olmaması sevindirici. Tabi bazı yerlerde sıva çatlağı gibi bir takım hasar ihbarları yapılmaktadır. Önemli olan tüm vatandaşlarımızın ister kamu ister özel olsun yapı güvenliğinin sağlanmasıdır. Yapı güvenliği sağlandığı sürece kaç şiddetinde olursa olsun depremden korunabiliriz. Şu an için panik yapacak herhangi bir hususa gerek yoktur. Her zaman Denizli'nin deprem bölgesi olduğunu aklımızdan çıkarmadan yaşantımızı sürdürmemiz gerekmektedir” diye konuştu.DEPREM SARAYKÖY-KIZILDERE FAY HATTINDAJaponya'nın Tokai Üniversitesi ile Denizli'nin depremselliği üzerine araştırmalar yapan jeoloji mühendisi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Halil Kumsar, 4.9 büyüklüğündeki depremin Sarayköy-Kızıldere bölgesindeki fay hattında meydana geldiğini söyledi.
Fay hattının Büyük Menderes ile Sarayköy havzalarının keşistiği bölgede etkili olduğunu ifade eden Prof.Dr. Kumsar, “Bu bölge, zaten depremsellik açısından aktif bir bölge, bu bölgede antik dönemde daha büyük depremler meydana gelmiş. Bu fay, bu büyüklüklerde deprem üretebilir. Bu her zaman beklenecek bir durumdur. Sabahki depremin ardından da küçük artçı sarsıntılar meydana gelir” diye konuştu.BU DEPREM DENİZLİ'NİN DEPREMİJeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Özer Tunçtürk de depremin merkez üssünün Denizli'ye 30, Aydın'a 90, Muğla'ya 95 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi. “Bu deprem Denizli depremidir” diyen Özer Tunçtürk, şunları söyledi:
“Babadağ fay hattının uzantısında, Denizli havzasının güney sınır fayları üzerinde deprem meydana gelmiştir. Fay, parçalı olarak ifade edilen faydır. Bu fayların olduğu yerlerde orta büyüklükte deprem olur. Yıkıcı deprem beklenmiyor. Ancak son zamanlarda harekete geçen Babadağ fay hattı ilgili birimlerce yakından takibe alınmalıdır. Denizli'den başlayan parçalı faylar, Ege Denizi'ne kadar uzanıyor. Bu havza üzerinde her an orta ölçekli depremler yaşanabilir. Bugün yaşanan da orta büyüklükte bir deprem. Artçılar olacak. Bunların diğer faylar üzerinde etkili olup olmayacağı takibe alınmalı ve araştırılmalıdır.”
AYDIN’DA SON 11 GÜNDE 18 DEPREM MEYDANA GELDİ
Bu arada, Aydın'da son 11 günde küçük ve orta büyüklükte 18 deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerinde, Buharkent ve Söke ilçelerinde meydana gelen bu depremlerin en küçüğünün 2.5 ve en büyüğünün ise 4.9 olduğu belirlendi. Söke'de beş, Buharkent'te bugün öğlene kadar olanlar dahil 14 deprem yaşandı. (dha)