Aydın'ın cenazesine ailesi katılmayacak

Vahşi katliamın kurbanlarından Necati Aydın, bir darbe de ailesinden yedi. Aydın'ın ailesi, Hıristiyanlığı tercih eden çocuklarının cenazesine katılmama kararı aldı.

MALATYA/HATAY - Vahşi katliamın kurbanlarından Necati Aydın, bir darbe de ailesinden yedi. Aydın'ın ailesi, Hıristiyanlığı tercih eden çocuklarının cenazesine katılmama kararı aldı. Kardeşini Müslüman mezarlığında defnetmek isteyen Necati Aydın'ın ağabeyi Hatem Aydın, "Onu eşi kandırdı" dedi.
İzmir'den önceki akşam Malatya'ya gelen Necati Aydın'ın ağabeyi savcılığa başvurarak cenazeyi almak istedi. Ancak, yasal olarak cenazeyi eşinin alabileceği kendisine iletildi. Hatem Aydın, "Kardeşim hafızdı. Kendisiyle beş yıldır hiç görüşmedim. Kardeşimi eşi Şemsa kandırmış. Cenazesi bize verilmediği için cenaze törenine aile olarak katılmayacağız" dedi.
Kayınpeder: Uyardım
Şemse Aydın'ın babası Mihail Kılçıksız da kızıyla Necati Aydın'ın İzmir'de tanıştıklarını belirterek şöyle konuştu: "Biz Ortodoksuz. Necati Müslüman'dı. Kızımla tanışınca Hıristiyanlığa merak saldı. Ailesi kabullenmedi. O kızımla evlenip Hıristiyan oldu. Benim kızım Müslüman olmayı isteseydi ben karşı çıkmazdım."
Kılçıksız damadını Malatya'ya gitmeden önce uyardığını, ancak Necati Aydın'ın 'Biz bu işi yasal olarak yapıyoruz' dediğini söyledi. Kılçıksız, "Bu yıl oradan ayrılacaklardı. Çünkü her ilde belli bir süre kalıyorlardı" dedi.
Saldırıda hayatını kaybeden Alman uyruklu Tilman Geske'nin cenazesi de Malatya Kiltepe Mahallesi'ndeki Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze töreninde Tilman Geske'nin eşi Susanne Geske, kızları Michal, Miriam, oğlu Lukas ve Almanya'dan gelen yakınları hazır bulundu.