Aydınlar bağımsız ortak aday için harekete geçti

Solun seçimlerde bağımsız ortak aday çıkarması için aydınların başlattığı kampanyaya destek verenlerin sayısı 5 bin 400'ü aştı. Baskın Oran, Zuhal Olcay, Gencay Gürsoy, Ertuğrul Kürkçü...

İSTANBUL - Solun seçimlerde bağımsız ortak aday çıkarması için aydınların başlattığı kampanyaya destek verenlerin sayısı 5 bin 400'ü aştı. Baskın Oran, Zuhal Olcay, Gencay Gürsoy, Ertuğrul Kürkçü, Ali Nesin, Ahmet İnsel, Aydın Engin gibi aydınlardan oluşan 5 bin 400'ü aşkın kişi, sol seçmen için alternatif yaratılması gerektiğine işaret ederek, yüzde 10 barajını aşmak için bağımsız ve ortak adaylarla seçime girilmesi çağrısı yaptı.
'Seçimlerde Ortak Aday İstiyoruz Kampanyası' adı altında bir araya gelen binlerce kişi adına yapılan basın açıklamasında şöyle denildi: "Yaklaşan seçimlerde sol bir alternatif yaratmak zorundayız. Yüzde 10'luk seçim barajını aşabilmek için seçimlere bağımsız adaylarla girilmesi gerekmektedir. Adaylarımız CHP'yi artık sol olarak görmeyen sosyal demokratlardan adil bir barış isteyen Kürtlere kadar bütün sol kamuoyunca kabul edilebilecek isimlerden oluşmalıdır. Adaylarımızın ortak noktalar üzerinden oluşturulacak bir seçim bildirgesi etrafında birlikte kampanya yapması gerekmektedir. Böyle bir seçim çalışması, yoksulluk ve adaletsizlikten bunalmış toplumumuz açısından tek akılcı seçim alternatifidir. Eğer 22 Temmuz seçimlerine bu tür bir yöntemle dahil olabilirsek TBMM'de 50'nin üzerinde milletvekili göndermemiz mümkündür." Seçim sistemine göre İstanbul'dan bir milletvekili çıkarmak için bağımsız adayın 40- 50 bin arasında oy alması yeterli.