Aydınlar şiddete karşı endişeli

3 Kasım'da miting var

Adalet Ağaoğlu, Ercan Karakaş, Oral Çalışlar, Oya Baydar gibi isimlerin bulunduğu aydınlar Ankara'da 3 Kasım'da yapılacak 'Özgür, Demokratik ve Eşitlikçi Bir Türkiye' mitingine destek verdi. Aydınlar, "Bir arada yaşamı savunmalıyız" dedi.

İSTANBUL - PKK saldırılarıyla yükselen tansiyon düşmek bilmezken, devlet yetkililerinden aydınlara kadar her kesim 'endişeli'. Yetkililerin 'itidal' çağrılarına rağmen süren gösteriler zaman zaman çığırından çıkıyor. Bursa'da 'doğulu' bir vatandaşa ait alışveriş merkezi taşlanarak yağmalandı. Gösterilerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yasak kararına rağmen küçük çocuklar da sokaklara döküldü. Bu olaylara karşı aralarında Adalet Ağaoğlu, Ercan Karakaş, Oral Çalışlar, Oya Baydar gibi isimlerin bulunduğu aydın, yazar, gazeteci ve akademisyenler, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından 3 Kasım'da Ankara'da düzenlenecek 'Özgür, Demokratik ve Eşitlikçi Bir Türkiye' mitingine destek verdi. Aydınlar, mitinge destek amacıyla dün Taksim Hill Otel'de yaptıkları basın toplantısında şunları vurguladı:
Tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya: Silahların gölgesinde, şiddet histerisiyle toplumsal barışın karartılmasına karşı duruyoruz. Türkiye'de son dönemde şiddet 'düğmeye basılmışçasına' tırmanıyor. Anayasa tartışmalarının eşitlikçi ve çoğulcu temelde yapılması için savaş hazırlıklarına son verilmesi gerekmektedir.
KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul: Bu mitingi anayasa tartışmalarının alevlendiği dönemde planladık. Son günlerde yaşadıklarımız mitingi daha önemli hale getirdi. Sokaklardan yükselen seslere karşı, silahların sustuğu, barışın egemen kılındığı bir ortama ihtiyaç var.
TTB Başkanı Gençay Gürsoy: Türkiye, toplumun duyarlılıklarının istismar edildiği çok kritik bir döneme girdi. Sokaklar, adeta bozkurt işaretlerinin gölgesinde kalan, acılarını ifade eden kitlelerle seslendiriliyor. Biz bu mitingle, acılarımızı gerçekten savaş karşıtı, kardeşçe bir arada yaşama duygularını dile getireceğiz.
Yazar Adalet Ağaoğlu: Milliyetçi otoriter yüzlere karşı, sivil bireyler olarak sesimizi sık sık yükseltmemiz, bölücülüğe ve birbirimize düşmeye karşı her zamankinden fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor. Şehitlerimize saygımız çok fakat 'vatan, millet - sakarya' diyerek gençliği manipule etmek isteyenlere çok dikkat etmeli.
Oya Baydar: Türkiye giderek bir iç savaş ortamına sürükleniyor. Ülkemizin en önemli yazarları, okuduğunuz zaman kanınızı donduracak biçimde insanları birbirlerine düşürmekte. Basın Konseyi'ne suç duyurusu yapacağız.
Mitinge destek veren aydınlardan bazıları:
Mehmet Ali Alabora, İpek Çalışlar, Taner Öngür, Ece Temelkuran, Nuray Mert, Harun Tekin, Ercan Karakaş, Tarık Ziya Ekinci, Berat Günçıkan, Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Aydın Çubukçu, Adalet Ağaoğlu, Görkem Yeltan, Halil Ergün, Zeynep Tanbay, Pelin Batu, Kerem Kabadayı, Ertuğrul Kürkçü, Sennur Sezer, Oral Çalışlar, Macit Koper, Mahir Günşıray, Melek Taylan, Gülsüm Cengiz, Ayşe Berktay, Metin Boran, Roni Marqulies, Ayşegül Devecioğlu, Adnan Özyalçıner, Şinasi Haznedar.
Gül de destek verdi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mitingi düzenleyen üç örgütün başkanlarını ve beraberlerindeki heyetleri Köşk'te kabul etti. Ziyaretçiler görüşme sonrası Gül'ün mitinge destek verdiğini ve mitingde yapılacak teröre karşı çağrıyı da memnuniyetle karşıladığını belirtti.