Aydınlar Şivan Perwer'e 'geri dön' çağrısı yaptı

Aydınlar Şivan Perwer'e 'geri dön' çağrısı yaptı
Aydınlar Şivan Perwer'e 'geri dön' çağrısı yaptı
39 yıldır yurtdışında yaşayan Kürt ozan Şivan Perwer'i Türkiye'ye dönmeye çağıran İzmir ve Diyarbakır 'küçük Millet Meclisleri'nin davetine aydınlardan destek geldi.

Perwer’i yurduna dönerek barış sürecine katılmaya çağıran davete imza veren 32 aydın şöyle:
1. Abdurrahman Dilipak 2 .Ahmet Taşgetiren 3. Aydın Engin 4. Baskın Oran 5.Bülent Deniz 6. Cem Mansur 7. Cemal Uşşak 8.Doğu Ergil 9. Ercan İpekçi 10. Fadime Özkan 11. Fatoş Güney 12.Fuat Keyman 13. Gençay Gürsoy 14. Haluk Bilginer 15. Hülya Gülbahar 16. İbrahim Betil 17. Lale Mansur 18. Lokman Ayva 19. Mehmet Atak 20.Mehmet Emin Ekmen 21. Mehmet Uçum 22. Melike Demirağ 23. Murat Belge 24. Mustafa Sütlaş 25. Orhan Alkaya 26. Oya Baydar 27. Roni Margulies 28. Şanar Yurdatapan 29. Şefik Beyaz 30. Şenol Karakaş 31. Zeki Kentel 32. Zeynep Tanbay
Şanar Yurdatapan’ın koordinatörlüğünü yaptığı ‘küçük Millet Meclisi’nin İzmir ve Diyarbakır çalışma gruplarınca ortaklaşa hazırlanan metinde Perwer’e “Toplumun her kesiminden yükselen ‘barış’ çağrıları, senin sesinle daha da güçlenecek. Artık vatanına dön, barış içinde, huzur içinde yaşayabileceğimiz yeni bir toplumun inşasına burada, kendi toprağında katıl” deniliyordu.
1955’te Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Sori Köyü’nde doğan Perwer üniversite yıllarına kadar Şanlıurfa’da yaşadı. Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazandı ancak siyasi nedenlerden tamamlayamayıp 1974’te Alman
ya’ya gitmek zorunda kaldı. 39 yıldır Türkiye dışında yaşan Perwer çeşitli röportajlarında ülkesine dönme isteğini dile getirmişti.


  http://www.radikal.com.tr/113035511303555

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Lütfen dönme. - Mehmet Devrim

  Mümkünse geri dönmesin.Kemal Burkaydan farksız bir kişilik.Omursuzlaşarak dönmektense onu uzakta olsa hissederek dinlemeyi tercih ederim.

  Şivan Perwer dönsün mü? - ktü_61

  Bunu canı gönülden isteyenlerden biriyim. Aydınların bu çağrısını da sonuna kadar destekliyorum. Ama ben sanatçının devlet için veyahut örgüt için değil halk için barış için gelmesini istiyorum. Kendisi Kürt ismini dünyada duyuran kişidir. Şivan Perwer'i dinlemek Kürt ve Türk halklarının kardeşliğine atılacak önemli bir adımdır.

  ... - chuckytoy

  Uğur Mumcu öldürüldükten sonra aydın olarak Dilipak, Baskın Oran, İnsel gibi ne idüğü belirsiz, seviyesiz saplantılı kişiler aydın oldu...

  Tabi, tabi...mutlaka dönsün. - citizen

  Biz Fazıl Say'ı ne etsekte göndersek buralardan diye hukuku kendi inançlarımıza oyuncak ederken Şiwan Perver dönsün. Burası özgür bir ülke ya... Mutlaka dönsün.

  dönsün dönsün(!) - fısıltı

  akp politikasını destekleyen ve bir kanal aracılığıyla kendi halkına atarlanan şiwan dönsün,akp'nin şiwan'a ihtiyacı var çünkü. şiwan'ın anladığı fetullah dönsün. akp'nin uzaktan eğitimle yetinmediği hocalarının yanı başında olmasına ihtiyacı var çünkü. herkes dönsün! hatta şiwan gülen'le beraber şemmamme oynayarak dönsün