Aydınlardan çağrı: Suriye'de üçüncü yol mümkün

Aydınlardan çağrı: Suriye'de üçüncü yol mümkün
Aydınlardan çağrı: Suriye'de üçüncü yol mümkün
Farklı görüşlerden bir grup aydın, Suriye'ye müdahaleye karşı bir çağrı yayınladı. Çağrıda, "Barış olmadan özgürlük, adalet olmadan barış olmaz" denildi.

Radikal.com.tr - Aralarında CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan ile Ali Bulaç, Hayko Bağdat, Nuray Mert, Mehmet Bekaroğlu gibi yazarların bulunduğu çok farklı görüşten kişiler Suriye’ye düzenlenmesi planlanan bir harekâta karşı, “Üçüncü yol mümkün mü?” diye sordu.

33 ismin imzasının bulunduğu çağrıda, “Bir üçüncü yol mümkündür. Bu yol, düşmanlık değil kardeşlik, savaş değil barış, diktatörlük değil demokrasi yoludur” denildi.

Çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

“On yıllardan beri diktatörlüğün baskıları altında yaşayan Suriye halkının, özgürlük ve adalet talebi ile başlattığı barışçıl gösteriler, sabote edilerek, ülke kısa sürede kanlı hesaplaşmalar ve vekâleten savaşların arenası haline getirilmiştir. Suriye’de iki yılı aşkın bir süreden beri devam eden acımasız iç savaş, 100 bin insanın hayatını kaybetmesine, milyonların mülteci durumuna düşmesine neden olmuştur.

Şimdi de sorunun dışarıdan yapılacak bir askeri operasyonla çözüleceği iddiası ile karşı karşıyayız. Bu iddia inandırıcılıktan yoksundur; muhtemel bir müdahale masumların ölmesini durdurmayacak, aksine bölgedeki yangını büyütecek, kaosu daha da derinleştirecektir.

Silahlı müdahalenin ve işgalin çözüm olmadığını bir milyona yakın insanın öldüğü Irak’ta bütün çıplaklığı ile gördük. Bunca kayıp ve yıkıma rağmen, ülkede kalıcı barış sağlanamamıştır. Bugün Irak, kimlik ve mezhep temelinde bölünmüş, parçalanmış, alt yapısı tahrip edilmiş, kaynakları yağmalanmış, her gün onlarca insanın patlayan bombalarla hayatını kaybettiği bir ülkedir. Yine küresel güçlerin müdahale ettiği Afganistan ve Libya’da durum pek farklı değildir. Askeri darbe ile seçilmiş yönetimin devrildiği Mısır da bir belirsizliğe doğru sürüklenmektedir.

Henüz kim tarafından gerçekleştirildiği bile kesin olarak ortaya çıkarılamamış olan kimyasal silah kullanılması gerekçe gösterilerek, dışarıdan yapılacak silahlı bir müdahalenin Suriye’de de benzer sonuçları doğuracağı açıktır. Ayrıca böyle bir müdahalenin, yıllarca sürecek olan kimlik ve mezhep eksenli kanlı hesaplaşmaların tüm bölgeye yayılmasına zemin oluşturacağı uzak bir ihtimal değildir.

İki yanlıştan bir doğru çıkmaz; Suriye’deki ateşi daha büyük ateşler söndüremez; Esad rejiminin belini bükecek sınırlı bir müdahale de, Esad’ı devirecek bir işgal de çözüm değildir. İhtiyaç duyulan, derhal ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasıdır. Daha fazla zaman ve kan kaybetmeden, tüm tarafların katılımı ile demokratik bir seçim ortamının hazırlanmasına odaklanılmalıdır.

Barışa öncülük etmesi gerekenler bölge ülkeleridir. Çatışmayı desteklemek, dışarıdan yapılacak müdahalelere ortam hazırlayan girişimlere ümit bağlamak yerine, Suriye halkının kendi geleceğine yönelik kararı kendilerinin vermesine saygı duymak ve bunun zeminini oluşturmak için gayret göstermek gerekir.

Başta Türkiye ve İran olmak üzere tüm bölge ülkeleri dış politika yönelimlerini gözden geçirmek durumundadır. Suriye’de ateşkes yapılması ve barış görüşmelerinin başlaması, bölge ülkelerinin taraf olmaları ile değil arabuluculuk yapmaları ile mümkündür. Bu coğrafyanın bir parçası yanarken diğer parçalarının emniyette olmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Türkiye ve İran, anlamsız üstünlük ve güç mücadelesini terk etmeli; bölge halkı onlardan çatışmaların tarafı olmalarını değil çözümün aktörleri olmalarını bekliyor. Derhal barış masası kurulmalı ve tüm taraflar, çözüm üretmeden kalkmamacasına bu masaya oturmalıdır.

Savaşlardan, iç çatışmalardan, katliamlardan, acılardan yorgun düşen bir coğrafyanın halklarının yeni ölümler getirecek arayışlardan uzak durması gerekir. Suriye’de ve tüm bölgede ihtiyaç duyulan barıştır. Barış, tüm farklılıkların, kimlik ve mezheplerin bir arada yaşamasını garanti edecek gerçek demokrasiler ve ortak kurumlar inşa etmekle mümkün olacaktır.

Yaşanan bu insanlık trajedisi ve yaklaşmakta olan daha büyük savaşa karşı ortak ilkesel bir tavır sergilenmek zorundayız. Ne yazık ki Türkiye kamuoyu keskin bir kutuplaşma içindedir. Her şey, böylesine bir insanlık trajedisi bile, bu kutuplaşmanın malzemesi yapılabilmektedir. Her konuda olduğu gibi Suriye’de yaşanan trajedi ile ilgili de iki kanlı yol önümüze konmaktadır. “Askeri müdahaleye karşıysan eli kanlı diktatörden yanasın” deniliyor. Hayır; diktatörlüğü de, diktatörün yaptığı katliamları da reddediyoruz. Aynı şekilde Suriye’nin bombalanmasını, işgal edilmesini de asla kabul etmiyor, çözüm olarak görmüyoruz.

Bir üçüncü yol mümkündür. Bu yol, düşmanlık değil kardeşlik, savaş değil barış, diktatörlük değil demokrasi yoludur.

Gelin, birlikte güçlü bir çağrıyı yükseltelim; her türlü zulüm, sömürü ve savaşa karşı “barış olmadan özgürlük, adalet olmadan barış olmaz ” diyelim. Güç odaklarının, çıkar çevrelerinin, savaşlardan medet uman iktidarların karşısına dikilelim; barışın ve birlikte yaşamanın hukukunu inşa edelim.”ÇAĞRICILAR:

Cihan Aktaş, Ümit Aktaş, Hayko Bağdat, Mehmet Bekaroğlu, Ayhan Bilgen, Ali Bulaç, Aydın Çubukçu, Mehmet Efe, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şebnem Korur Fincancı, Gencay Gürsoy, Cihangir İslam, Hüda Kaya, Zeki Kılıçaslan, Jülide Kural, Ömer Laçiner, Nuray Mert, Sırrı Süreyya Önder, İzzettin Önder, İslam Özkan, Yıldız Ramazanoğlu, Nuray Sancar, İbrahim Sediyani, Sennur Sezer, Cem Somel, Şebnem Sönmez, Nur Sürer, Altan Tan, Sezgin Tanrıkulu, Cem Terzi, Mehmet Türkay, Ahmet Faruk Ünsal, Beyza Üstün


  http://www.radikal.com.tr/114912211491225

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne ESAD ne ABD ....Dogru ama 3. YOL KiM??? - ahmedd23

  Bu bildiri bence dogru bir cozum olabilir fakat soyle bir handikap var: 3. yol denilen sey Rojova'da yasam bulabilir cunku orada mucadeleye onderlik eden bir yapilanma sozkonusu ve bu yapilanma su ana kadar ne ESAD ile nede ABD ve diger emperyalislerin destekledigi sozde 'muhalefet' gucleri ile isbirligi halinde degildir ve hakli olarak kendi yonetimini kurmustur, Ama Suriyenin butunu icin boyle bir durum suan icin sozkonusu degildir yani Rojova ve diger kurt bolgeleri disinda 3. yol cizgisinde mucadele eden bir orgutluluk yoktur. Suriye'de catisan gucler ESAD ve dis gucler destekli muhalefettir. 3. yol denilen cizgiyi bir komunist partisi veya devrimci bir orgut basarabilir ama oda su anda Suriye'de yoktur. Kisacasi bildiri dogrudur ama Uygulayacak guc yoktur.Yani recete var ama ilac yok malesef.

  Cihatçı Çetelerin Gölgesinde Sandığa Gidilmesine Karşıyım - savaskc

  Daha önceleri bir çok bildirgede aynı fikri paylaşmış olduğum yukarıda imzası bulunan arkadaşların bu bildirgedeki ne açıklamalarına nede saptamalarına katılmıyorum. Suriye de olaylar ilk günden bugüne olanların hesabı yapılarak planlandı.Sadece O günlerde Fransa'nın tavırları ile bugünlerdeki Fransa'nın tavrını hatırlamak ve ülkesine o günlerde kimleri davet ettiğini hatırlamak yeterli olacaktır.''tüm tarafların katılımı ile demokratik bir seçim ortamının hazırlanmasına odaklanılmalıdır'' Kim bu taraflar bugün tamamen belirsizleşmiştir. Suriye'de İktidar katliamcı olarak kınanmış ancak El kaideci çetelere paramiliter aktörlere hiç bir göndermede kınamada bulunulmamış nasıl oluyor da daha dün Rojava'da olanlar unutuldu mu ? İktidara karşı ayaklanmalardan Özgürlük ve Barıştan bahsediliyor ancak Dini temellere dayalı söylemlere ile yaratılmak istenen dünyanın ne kadar özgürlükçü olduğunu bir Orta doğu ülkesinde bunu dini referanslara göndermeler yapanların uygulayacağına kesinlikle inanmıyorum.Ok yaydan çıkmıştır , Rojavada Kürtlerin yanında , Suriye de cihatçı paramiliter selefilere karşı savaşanların yanındayım.

  SADE SUYA TİRİT 3 - HARAYDIN

  Burada sorun ise seçim kazanamayanların yönetimden dışlanmasını terör ve cunta ile kapatmak istemesi ve mevcut yönetimleri kazanılmış hak sayan monarşik yönetimler. Bunlar İngiltere kralı yetkisiyle başta kalmalı ama yönetme gücü başbakanların olmalı. Yasama ve yürütme tarafların tümünü temsil ettirmeli. 200 Başkent vekili olmalı, her yüzde yarım için bir Başkentte temsil hakkı olmalı, en çok oy alan yada koalisyonla yüzde 50'yi geçenler Başbakanlık ve bakanların yüzde 75'ini almalı, yüzde 5'i geçen partilerde yüzde 25'i almalı.Temsilci vermeyenin kontenjanı da Başbakanın partisine geçmeli. Bakanlık sayısı sabit olmalı, İçişleri, Dışişleri, Maliye Bakanlığı, Eğitim bakanlığı hükümetin olmalı diğer bakanlıklar kura ile belirlenmeli.

  SADE SUYA TİRİT 2 - HARAYDIN

  Yönetim kavgaları cinayet yada tepişme yada cunta taraftarlığı olarak insanlıktan uzaklaşma ya da cuntacılığa soyunma hepsinin tek kaynağı vardır, ben yöneteyim, yönetemezsem yönetimden pay alayım. Bakın Suriye nüfusun yüzde 18'i ordu, bürokrasi ve yönetim kademelerine kurulmuş monarşi yada oligarşi karışımı bir despotlukla halkı baskıya alıp yönettiğini sanıyor. Ben seni yönetici olarak tayin etmezsem sen beni nasıl yönetirsin der herkes. Çare bellidir ayrışmak tepişmek yada çatışmak, buna giden yolda terör ve uyuşturucuyu ve dışardan yardımı bile doğal görmek.Oysa bunlar insanlık düşmanıdır.Kimse tevessül edemez. O halde yönetimler bunun önünü kesmek zorundalar. Yakın çevre oligarşisi, tek parti oligarşisi, monarşik despotluk asla insanlık hakkı olarak kullanılamaz. Çare demokratik seçimli hayat. Demokrasiyi saltanata dönüştürmek değil elbette doğal olan. Bir kere parti liderlerini parti üyeleri 10 ayrı bölgede 5 ayda seçecek, lider güçlene güçlene hem halka malolacak hem seçim döneminde tartışmasız liderlik kazanacak. Sadece iki dönem seçilme hakkı olacak, iktidar olmuşsa iki dönem sıfırdan başlayacak. Vekil adayları parti üyelerince belirlenecek, yüzde 10 lider kontenjanı olacak.

  SADE SUYA TİRİT 1 - HARAYDIN

  Alın size bir sade suya tirit daha. Somut öneri yok. Barı barış.İ yi de barış ne? Farklılıklar tepişmeden çatışmadan huzurla birada devlet nasıl idare edilir? Terör, cunta, uyuşturucu insanlık düşmanlığı yerine nasıl siyasi yöntem sanılır? Müslümanlar başkasından bela yağmasını bekleyeceklerine neden sorunlarına çare bulmaya uğraşmazlar? Sorunların önemli kaynağı yönetme hakkının gaspıdır. Müslümanlıkta yönetimi halk kabul etmiyorsa onun yönetme hakkı yoktur. Bunun güncel hali seçimli yönetim sistemi kabul etmektir. Ancak orada da sorun seçilmişlerin işi saltanata dönüştürmeleri ve lider saltanatı ile demokrasinin karışmasıdır. Bir şekilde çoğunluk vekilini alanların da kendilerine oy verenler dışındakileri yok saymalarıdır. Onlar da iktidar olmaktan umut keserlerse cuntalara sarılmalarıdır. 1960 ve 28 Şubat sivilleri ve Mısır Mursi muhalifleri gibi. Tam 20 yıldır yönetme hakkının kavgasız olması için insanları köşeye sıkıştırmak değil yönetime dahil etmek gerek derim, demek aklın yolu birmiş kavga ve tepişme yerine insanlar konuşmayı öğrense bazı doğruları herkes bulabilirmiş.