Aydınlardan DTP'ye 'Yalnız değilsiniz' mesajı

Vedat Türkali, Murathan Mungan ve Nuray Mert gibi aydın ve yazarlar DTP grup toplantısını ziyaret ederek DTP'ye 'Yalnız değilsiniz' mesajı verdi.

ANKARA - Vedat Türkali, Murathan Mungan ve Nuray Mert gibi aydın ve yazarlar DTP grup toplantısını ziyaret ederek DTP'ye 'Yalnız değilsiniz' mesajı verdi. Toplantıda bir konuşma yapan Ahmet Türk ise, "Partimizi kapatma girişimleri son dönemde bizlere yönelik siyasi linç kampanyasından kesinlikle bağımsız değildir" dedi.
Yazar Vedat Türkali, DTP grubuna hitap ettiği konuşmada "DEP'in kapatılmasıyla bir yangını söndürecek hortumu kestiler. Bu kaç gencin mezarına mal oldu? Bunu yapanlar yüreklerinde ne taşıyorlar?" dedi. Şair ve yazar Murathan Mungan ise, artık askeri darbeler istemediğini, Türkiye'de bir an önce barış kültürü oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Sivil çözümlerin baskıya uğramamasını isteyen Mungan, "Ben Türkçenin şair ve yazarıyım. Ama dünyanın bütün insanlarının rüyalarını gördükleri dilde eğitim görmelerini de istiyorum" dedi.
Destek grubunda yer alan yazar Nuray Mert, "Yalnız olmadığınızın altını çizmek için buradayız" derken, Türkiye Barış Meclisi adına konuşan Prof. Dr. Cengiz Güleç, diyalog ve demokrasinin önemine işaret ederek, sorunların bu çerçevede çözülmesini istedi.
'Kapatmalar sonuç vermedi'
DTP grubunu, 'Kızıl Danny' lakaplı Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit ve Alman Sosyal Demokrat Partisi Meclis Grup Sözcüsü Walter Colbow da ziyaret etti. Avrupalı iki parlamenter de DTP'nin kapatılmasının yanlış olacağını ve DTP'nin Meclis'te kalması gerektiğini söylediler. Bendit ayrıca DTP davasıyla ilgili şunları söyledi: "Kiminle konuştuysam kapatılmaya karşı. DTP'nin yasaklanması girişimi yanlış. Bu parti çok kez kapatıldı ama sonuç vermedi."
DTP Grup Başkanvekili Türk ise, DTP'ye açılan davayla ilgili şunları söyledi: "Hukuk dışı olan bu yaklaşım, aslında öteden beri sürdürülen bir linç politikasının sonucudur. Bunu, partiyi susturmaya yönelik anlayışların yargıya yansıması olarak değerlendirmek gerekir." Türk, 'sivil çözüm planları'na ilişkin ise, sağduyunun öne çıkmasının en aşılmaz sorunların çözümünde bile imkânlar sunacağını belirtti.