Aydınlığın bisikletçileri

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF ortaklığında yürütülen Haydi Kızlar Okula Kampanyası'na destek vermek amacıyla Armada Alışveriş Merkezi'nde düzenlenecek bisiklet yarışının tanıtımında...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF ortaklığında yürütülen Haydi Kızlar Okula Kampanyası'na destek vermek amacıyla Armada Alışveriş Merkezi'nde düzenlenecek bisiklet yarışının tanıtımında, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Talat Halman, hâlâ 520 bin kız çocuğunun okula kaydı olmadığını söyledi, "Cumhuriyetin 82'nci yılında tablo bu mu olmalıydı? Atam senden özür diliyorum" dedi.
Katılım bedeli 100 YTL
Okula gidemeyen kız çocuklarını eğitime kazandırabilmek için iki yıl önce UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası kapsamında bir bisiklet yarışı düzenleniyor. Armada Alışveriş Merkezi'nin açık otoparkında 10 Eylül Cumartesi günü yapılacak yarışma herkese açık olacak. Kampanyaya destek vermek isteyen firmalar, İş Bankası Çankaya Şubesi'ndeki 4238500 No'lu komite hesabına 500 YTL, şahıslar ise 100 YTL bağışta bulunarak, kendi sürücüleriyle yarışmaya katılabilecek. Yarışmanın tüm geliri, kız çocuklarının okullulaşması için kullanılacak.
Yarışmacı olabilmek için, bu ücret karşılığında alınacak dekont ile Armada Alışveriş Merkezi'nde bir form doldurmak yeterli. Bisiklet sahibi olmayanlara da bisiklet temin edilecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu ve pek çok bisiklet kulübü de yarışmaya destek olacak. Yarışmada, Bisiklet Milli Takımı da bir gösteri sunacak.
'Bisiklet gibi devrilmeyin'
Kız çocukları için 'Haydi Ankara, pedal başına' çağrısında bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, toplumsal kalkınmayı bir bisikletin gidişine benzetti: "Bisiklet, durduğu an düşer. İşte bizim de devamlı dinamik olmamız gerekiyor. Hayat mutlak olarak bize hep daha ileriyi gösteriyor." Çelik, maddi sıkıntı nedeniyle çocuğunu okula gönderemediğini söyleyen ailelere ise "Bu bahane olamaz. Çocuğu okula gönderecek para bulamıyorsanız, bunu il veya ilçe milli eğitime bildirin, çocuğunuzu yatılı okula kaydedelim" diye seslendi.
Atatürk'ten özür
UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Talat Halman da bir çok ailenin çocuğunu okula göndermek için can attığını hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti: "Ancak okul yok.
Okul var yol yok. Yol var taşıt yok. Türkiye'de çocukların okula gidememesinin en büyük nedeni sefalet, cehalet ve atalet. Kampanyaya iki yıl önce başlandı. O zaman 640 bin kız okula gidemiyordu. Bu kampanyayla 120 bin kız çocuğunu okullu yaptık. Ancak hâlâ okulda kaydı olmayan 520 bin kızımız var. Cumhuriyet'in 82'nci yılında tablo bu mu olmalıydı? Atam senden özür diliyorum."
'Kitaplarda sorun yok'
Milli Eğitim Bakanı Çelik, bir gazetede çıkan 'Müfredatta son anda bir değişiklik yapıldı. Kitaplar basıldığı için değişiklik okullar açıldıktan sonra öğretmen ve öğrencilere fotokopi olarak dağıtılacak' yönündeki habere ilişkin, "Müfredat tamam, kitaplarda sorun yok. Yeni müfredatın uygulandığı pilot okullardan gelen raporlar doğrultusunda yeni kitaplar hazırlandı" diyerek, söz konusu haberdeki iddiaları yalanladı.


    http://www.radikal.com.tr/7566577566570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.