Ayhan Çarkın: Tertemiz Kürt halkına zulmettik

Ayhan Çarkın: Tertemiz Kürt halkına zulmettik
Ayhan Çarkın: Tertemiz Kürt halkına zulmettik
Eski özel harekatçı polis Ayhan Çarkın, Abdülmacit Baskın'ın öldürülmesiyle ilgili davada verdiği ifadede çarpıcı açıklamalarda bulundu. 90'lı yıllardaki cinayetlerin MGK kararıyla işlendiğini iddia eden Çarkın "tertemiz ve namuslu olan Kürt toplumu karşımıza bölücü olarak getirildi ve zulüm gördü" dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmacit Baskın’ın ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Davanın bir numaralı sanığı Mehmet Ağar sağlık gerekçesiyle duruşmaya katılmazken diğer sanıklar Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin ve Ziya Bandırmalıoğlu hazır bulundu. Tutuksuz sanık Çarkın yaptığı savunmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AĞAR’A TUĞLA YANITI
Susurluk davası kapsamında haksız yere ceza aldığını ileri süren Çarkın, Mehmet Ağar'ı hedef alarak “Biz yargılanırken Ağar da dışarda siyasi entrikalar içinde kahramanlık taslıyordu. Vatan, millet Sakarya diyerek kahramanlık taslıyordu. Madem o kadar kahramandı niye bir kere mahkemeye gelmedi. ‘Tuğla çekersem duvar yıkılır’ diyor. Ben duvarı oynattım. Bir de utanmadan bana küfür ediyor. Cesareti varsa şimdi çıksın. Hangi namussuz duvarın altında kalacaksa kalsın” dedi.

EKEN’E KAYIP SİLAH SORUSU
Çarkın, vatan millet adına cinayetler işlendiğini savunarak, “Bankalar soyuldu devlet sırrı denildi. Vatan millet adına cinayetler işlendi, devlet sırrı denildi. Ben şimdi soruyorum Sayın Korkut Eken, ‘kayıp silahlar nerede’” dedi. Çarkın’ın bu sorusuna oturduğu yerden Eken “Seni alakadar eden bir durum yok” yanıtını verdi.

KÜRTLERE ZULÜM UYGULANDI
Güneydoğuda görev yaptığı dönemde tertemiz bir halk gördüğünü ifade eden Çarkın “Namuslu olan Kürt toplumu baskı ve zulüm gördü. Karşımıza bölücü ve yıkıcı olarak getirildi. Halkına dışkı yediren zulüm eden zihniyetin cumhuriyetle alakası yoktur. Bu zihniyetin hesap sorulması gerekiyor” diye konuştu.

PİSLİĞE BATMIŞIM
Çarkın ifadesinde devlet kimliği alan kişilerin suç işlediğini de iddia ederek, ”Ayhan Çarkın bir karınca bile incitmedi. Devlet kimliğine sahip oldum. Devletten yıldız topluyorum sandım. Meğer boğazıma kadar pisliğe batmışım haberim yok” dedi.

CİNAYETLER MGK KARARIYLA İŞLENDİ
İfadesinde Abdülmacit Baskın’ın gözaltına alındıktan sonra diğer özel harekatçı polislere teslim ettiğini anlatan Çarkın, şunları belirtti: “İbrahim Şahin bize Abdülmacit Baskını gözaltına almamız talimatını verdi. Ben ve Oğuz Yorulmaz gidip hukuk müdürlüğünde Baskın’ı teslim aldık. Sonra orada bekleyen diğer özel harekatçı arkadaşlara teslim ettik. Daha sonra biz daireye döndük. Geldiğimizde İbrahim Şahin ‘siz niye onlarla gitmediniz’ diye sordu. Bunun üzerine biz de diğer o polislerle buluştuk. Gittiğimizde Baskın’ın öldürüldüğünü gördük. Bu cinayete tepki gösterdim. Bunun üzerine İbrahim Şahin ‘MGK kararları var onlar doğrultusunda yapılıyor bu işler, beğenmeyen gitsin’ dedi.”

DEMİREL VE ÇİLLER DE BURADA OLMALI
Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in “Devlet rutinin dışına çıktı” şeklinde açıklamalar yaptığını hatırlatan Çarkın, “93-95-96 yıllarında görev yapan bütün özel harekatçıların tamamının burada şüpheli olması lazım. ‘Devlet rutini dışına çıktı’ diyen Demirel ve Kürt işadamları listesiyle ilgili olarak da Çiller’in burada yargılanması gerekir. İnşallah bir gün burada sanık olarak yargılanırlar” dedi.

O MEZARIN ÜZERİNDE ZIPLARKEN BEN DE FATİHA OKUDUM
Çarkın ifadesinde, İstanbul ’da işkence sırasında hayatını kaybeden Ayhan Efeoğlu’nun ölümünü hatırlatarak, “Ben Ayhan Efeoğlu olayından sonra tiksindim. Ayhan Efeoğlu’nun cesedini Ayhan Özkan ile birlikte kendi ellerimizle gömdük. Ayhan Özkan mezarın üzerinde zıplarken ben de başında Fatiha okuyordum” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1163231116323123

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hukuk ve adalet... - karçiçekleri

  Hey devletin yetkili kişileri, hey hukuk! Sizler nerdesiniz? Aha size Çarkın gibi vicdan sahibi birinin itirafları, kanıtları. Katilleri, katilleri azmettirenleri eğer yargılayamıyorsanız, sizin adaletiniz de, hukukunuz da sahtedir. Böyle hukuka ve yargıya inancım kalmayacaktır.

  2 - Bratz

  Kendi iddasında bile kendini bir piyon olarak gören bu adam yine bir anda çıkıp birşeyler söyleme çabası içine giriyorsa ya kendini güvence altına alıyor ya da baştakilerin oyunlarını devam ettiriyor

  TC - Bratz

  Ayhan Efeoğlu 92 de ortadan kayboldu. Daha onun gibi niceleri.. Devlet cenazeleri bile aile bireylerine teslim etmedi. Kontrgerilla nın tehditi bitmiyor; işkenceci polisler, ortadan kaldırılan cesetler, fikren kendilerinden farklı olan herkesin yok edilmesi politikası.

  yalancinin mumu. - karayel1965

  evet bu katliamlara amerikada israilde almanyada göz yummustur kendi cikarlari icin pkk'ye ve kürt yurtseverlerine karsi tutum almislardir bunlar ermenileri ve rum katliaminada göz yumdular.türkiyenin akli vicdani yoksa kendi ayagina baltayi vuracaksa,evini barkini yikacaksa ne diye türkiyeye destek olmasinki.sözün özü ne ararsan kendinde ara sucu saga sola atarak siyrilamazsin.halen istanbulun göbeginde kürt ögrencilere ve iscilere saldirilar oluyorsa bu millet adam olmaz.uyusturucu kacakciligi yapan devlet aygitlari sucu kürtlere atiyor.sivil vatandasinin canina malina kasteden devlet kürtlere bebek katili diyiyor.devlet sadece vatandasinin degil dünyanin gözüne baka baka yalan söyleme cüceligini göstermemeli ve hic göstermemeliydi.bu utanc tüm türkiye'ye malolmustur,ordusundan polisine,basinindan sanayicisine,hukukundan adaletine,esnafindan iscisine,ögretmeninden ögrencisine kadar. hele bugünkü sistemi zemzem suyuda paklamaz.

  Çelişki - gerçeklik

  Zamanında işlenmiş bu pisliklerin ortaya çıktığı yeni Türkiye'ye cephe alanların bir kısmının bu iğrenç katliamlara bulaşanlardan hesap sorulmasından memnun olmaları çelişkilerini kendilerine bir izah etmeleri lazım. Eski Türkiye'de bunlar işlenirken siz bunları konuşabiliyor ve de bu eylemlerden hesap sorulmasına şahit olabiliyor muydunuz? Hayır, o halde size rağmen sizin için, daha doğrusu haklı olunan her konu için mücadeleye devam edilmelidir.

  Yoksa sizde o sıfatlarla anılacaksınız. - RedPhoenix

  Gezi olaylarında yalan, iftira ve satılmışlık gibi sıfatlarla haklı olarak suçladığınız bu medya, şüphesiz geçmişte de bu sıfatlara sahipti. Batıda ki halkı, doğuda varolma mücadelesi veren kardeşine düşman kılmıştır. Şimdi kürtlerle empati kurmanın zamanıdır. Yoksa sizde o sıfatlarla anılacaksınız.

  böcek gibi binlercesi telef edildi. - demlicay2011

  vatan kurtuldu. vatan için yaptık. bayrak için yaptık. ne için yaptınız bilmiyorum ama bir bedeli olacağını hiç düşünmediniz bunu biliyorum. ak partiye nasip oldu böylesine bir dönem ona üzülüyorum. yani abd yönetemindeki boyunduruğumuzu şekli şemali değişti. düne kadar kahraman olan ağarlar şimdi suçlu. demmekki abd nin girdiği yerde fitne fesah şer vardır. kardaş kanı vardır. uşaklık vardır banka heapları vardır. her suçu abd ye at rahatla. kesinlikle kabul etmiyorum.