Ayı bal çaldı, insanlar vurdu

Hakkında 'vur emri' çıkarılan ayı, iki aydır devam eden sürek avından daha fazla kaçamadı. Suçu 'yağmacılık'tı, peşindeki avcılar onu 'boynundaki ben'den tanıyıp tetiğe bastı.

KASTAMONU - Hakkında 'vur emri' çıkarılan ayı, iki aydır devam eden sürek avından daha fazla kaçamadı. Suçu 'yağmacılık'tı, peşindeki avcılar onu 'boynundaki ben'den tanıyıp tetiğe bastı. Öldükten sonra avcıları arkasında gururla poz verdi.
Kastamonu'nun Azdavay ilçesine bağlı Kayabaşı Köyü ve çevresindeki köylerde arı kovanları ve meyve ağaçlarına zarar verdiği belirlenen, 2.3 metre boyunda, 370 kiloluk ayı vuruldu. 'Fırsatçı-yağmacı' suçlamasıyla vur emri çıkarılan ayı, Milli Parklar Müdürlüğü aracılığıyla Erdoğan Avcı ve Safari Ekibi'nin organizasyonuyla bölgede oturan bir avcı tarafından öldürüldü. Avcı ekibe, 'yağmacı' ayının boynunda portakal büyüklüğünde bir ben olduğu söylendi. Köylülere ve Milli Parklar Müdürlüğü görevlilerine gösterilen cesedinden, doğru ayının vurulduğu belirlendi.
Ekiplerin iki aydır peşinde olduğu 'yağmacı' ayı, köylülerin 250 arı kovanına ve meyve ağaçlarına zarar vermek, ayrıca hayvan otlatan bir kadına da saldırmakla suçlanıyordu. Vücudunda tırnak izleri bulunan kadının doktor raporu aldığı belirtildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Kastamonu Şube Müdürü Dr. İsmail Menteş, "Bakanlık, Kastamonu sınırları içinde 2007 için, 7 bin 500'er YTL karşılığında, üç ayı avlama izni vermişti. İzni alan ekip, ilk ayıyı dün akşam (önceki akşam) vurdu" dedi.
Türkiye'de koruma altında olan ayılar, yedi yıl aradan sonra Çevre Bakanlığı'nın izniyle yeniden avlanmaya başlanmıştı. Aslında Türkiye'de hiç ayı vurulmuyor değil. Vurduğu ayının kendisine saldırdığını söyleyenler, 17 bin YTL olan av yasağı cezasını ödemiyor. Yeni uygulama sadece avı resmileştirdi.
Çevre Bakanlığı yetkililerine göre, sorun, koruma altındaki ayıların sayısının artmasıyla başladı:
"Bu yıl ayılarla ilgili 500 şikâyet geldi. Bazı yerlerde 10 bin hektar alanda ayı popülasyonunun üç bireyi geçtiğini gördük. Sayı üçü geçti mi ayılar bölgede diğer türlerin yaşamasına da izin vermiyorlar. Zonguldak, Artvin, Karabük, Rize ve Kastamonu'da ayı sayısının 10 bin hektarda üçü geçtiğini belirledik."
TÜBİTAK'tan istenen raporda da Türkiye'de ayı sayısının 5 bini geçtiği belirtilince av için düğmeye basıldı.
Ayılara yönelik sürek avı, 15 Aralık tarihinde sona erecek. Bu süre içinde çeşitli illerde '13 adet, dört yaş üzeri, erkek' ayı vurulacak. Ancak uzmanlara göre avcının yanında deneyimli bir rehber veya biyolog bile olsa, hayvanın dişi veya genç birey olduğunun anlaşılması çok zor... (aa, Radikal)