Ayı Datvi'nin arkadaşı vuruldu

Fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas'ın himayesinde, Rize'nin Çamlıhemşin Yaylası'nda büyüyen ancak pazar günü Bursa'daki ayı barınağına götürülen Datvi'nin çilesi bitmiyor!

RİZE - Fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas'ın himayesinde, Rize'nin Çamlıhemşin Yaylası'nda büyüyen ancak pazar günü Bursa'daki ayı barınağına götürülen Datvi'nin çilesi bitmiyor! Datvi Karacabey'deki yeni evine alışmaya çalışırken, en yakın arkadaşı olan kangal köpeği 'Pars', avcılar tarafından vuruldu.
'Datvi'den ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan Gülas, bu kez de 'Pars'ın acısıyla yıkıldı. 'Pars', Çamlıhemşin'de bir veteriner tarafından tedavi edildi.
Rize Ardeşen'de köylüler tarafından bulunduktan sonra bölgede dağevi bulunan Gülas'ın gözetiminde büyüyen Datvi oldukça medyatik bir ayıydı. Gülas ile birlikte ağaçlara tırmanan, balık avına çıkan Datvi, bu süre içinde Gülas'ın Pars adlı kangalıyla, aynı kaptan yemek yiyecek kadar sıkı bir dostluk da kurmuştu.
Ama bu dostluk tablosu, Datvi'nin ona Gürcüce 'ayı' anlamına gelen 'Datvi' adını takan Gülas ve dostlarından ayrılmasıyla bitti. Gülas, ormanda Datvi'yi aramaya çıkan Pars'ın vurulduğunu söyledi.
Gülas, dertli: "Yaşadığımız Boğaziçi Köyü, ilçeye uzaklığı ile yaban hayatına çok açık bir saha. Yasadışı avcılık yapan birileri varmış. Bizim oraya gelip yerleşmemiz birilerini rahatsız etti. Çünkü biz bu şekilde yasak ava izin vermeyeceğiz. İnsanlar domuz avına çıkıyoruz diye her kıpırdayan şeye ateş eder hale geliyor."
Pars'ın vücuduna isabet eden üç saçmanın veterinerde çıkarıldığını anlatan Gülas, bir yandan da Datvi'yi özlüyor:
"Datvi'nin Karacabey'deki görüntülerini televizyonda izledim ve çok üzüldüm. Ben 'Datvi'yi o billur gibi sularda, ormanda hayal etmek istiyorum. Onun, o hapishanede olduğunu hissetmek istemiyorum. Biz görevimizi yaptık, onu belli bir yaşa kadar yetiştirdik. Şimdi onların görevi başlıyor. Buraya rehabilitasyon merkezi diyorsanız, bugüne kadar kaç tane ayıyı rehabilite ederek doğaya kazandırdınız? Bugüne kadar hiçbir ayıyı doğaya kazandıramadıysanız, buraya rehabilitasyon merkezi demeyin. Ayıların ölümü beklediği hapishane deyin."
Gülas, ayrıca dün Vali Kasım Esen'i makamında ziyaret ederek Kaçkar Dağları Milli Park sahası içinde bir rehabilitasyon merkezi kurulması gerektiğini söyledi. Vali Esen konuya sıcak baktı.
Ovakorusu Ayı Barınağı, Alman ProAnimale desteğiyle, dansçı ayıların rehabilitasyonu için kurulmuştu. Uzmanlara göre 'insanlara aşırı bağlanan, kendi pençesini ve insanların ellerini emmek gibi davranış bozuklukları gösteren' Datvi, 110 dönümlük barınakta 60 kadar ayıyla birlikte yaşayacak. (dha, Radikal)