Ayı işkencesine 18 bin YTL tazminat

Yavru bir ayının televizyon izleyicilerinin gözleri önünde işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili dört kişi Bingöl'de gözaltına alındı.

BİNGÖL - Yavru bir ayının televizyon izleyicilerinin gözleri önünde işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili dört kişi Bingöl'de gözaltına alındı. Zanlıların ayıyı önce silahla yaraladığı iddia edildi. Sulara kapılan ayının cesedi dün de bulunamazken yetkililer, ayıyı öldürenlerin kimliğinin kesinleşmesi halinde, bu kişilere 18 biner YTL tazminat davası açacaklarını söyledi.
Dün öğlen saatlerinde serinlemek için Yedisu ilçesinden geçen Peri Suyu'na giren yavru bir ayı, kıyıdakiler tarafından taş ve sopalarla öldürülmüştü. TV ekranına da yansıyan görüntülerde köylüler, ayıları sık sık kovanlara ve küçükbaş hayvanlara zarar verdiği için öldürdüklerini söyledi. Görüntülerin ardından Bingöl Çevre ve Orman Müdürlüğü soruşturma başlattı.
Soruşturma kapsamında jandarma, Yedisu'da bir inşaatta işçi olarak çalıştıkları belirtilen dört kişiyi gözaltına aldı. İl Çevre Müdürü Bedrettin Taşkesen tepkili: "Yavru ayıyı vahşice öldüren kişilerin kimliği kesinleştiği takdirde haklarında idari yaptırım olarak kişi başı 251'şer YTL para cezası uygulayacağız. Ayrıca kişi başına 18 bin YTL'lik tazminat davası açacağız. Ayılar koruma altında. Vurulmaları, avlanmaları yasak."(dha, aa)