Ayıya 'dayı' deme rehberi

Bahar rehavetiyle piknik için ormandasınız, bir söğüt gölgesinde kestirmek istediniz. Tam yatmaya hazırlanırken henüz uykudan kalkan bir ayıyla burun buruna geldiniz.

BOLU - Bahar rehavetiyle piknik için ormandasınız, bir söğüt gölgesinde kestirmek istediniz. Tam yatmaya hazırlanırken henüz uykudan kalkan bir ayıyla burun buruna geldiniz. Ne olacak şimdi?
Neler olabileceği, orman muhafaza memurlarına yönelik uyarı yazısında sıralanıyor.
Kulaklara dikkat!
Kış uykusundan uyanacak ayılar konusunda uyarılan orman muhafaza memurlarından, böyle bir durumda öncelikle sakin olmaları isteniyor:
"Ayının şayet kulakları yatık durumdaysa bu ayının kızgın olduğunu gösterir. Kızgın bir ayıyla saldırı mesafesi içinde karşılaştığınızda sakin olun ve asla kaçmayın. Korkunuzu fazla belli etmeyin ve ayıyla göz göze gelmeyin. Yumuşak bir sesle konuşarak yavaşça geri yürüyün ve en yakın güvenli yere ilerleyin. Ayı eğer yüksek sesle homurdanıyorsa, sakince yüzü koyun yatın, boynunuzu ve kafanızı ellerinizle koruyun. Sizi tehdit olarak gören ayı öldüğünüzü sanacaktır. Zaman zaman işe yarar..." En azından Aladağ Şerif Yüksel Araştırma Orman Şefliği'nde görev yapan orman muhafaza memuru Nazım Altınkaya, 59 yaşında. Bugüne kadar altı kez ayıyla karşılaşmış. Ama hiçbirinde saldırıya uğramamış.