Aykut Meşe dört kişide yaşayacak

Aykut Meşe iş kazasında can verdi.


İş kazası sonucunda, henüz 18 yaşındayken hayata veda eden Aykut Meşe'nin babası, oğlunun organlarını bağışladı. Dört kişi Aykut'un organlarıyla hayata döndü. Baba İskender Meşe hüzünlü: "Oğlum artık başka bedenlerde yaşayacak."

KONYA - Bir ailenin acısı, diğerinin sevinci oldu. "Can verdiklerini Aykut'um diye sevmek için organlarını bağışladım" diyen İskender Meşe'nin bu kararıyla 18 yaşındaki Aykut Meşe, dört kişiye hayat verdi.
Konya'da başını pres makinesine sıkıştıran Aykut Meşe perşembe günü öldü. Ailesi organlarını bağışladı. Meşe'nin kalbi, İstanbul'da Mustafa Ak'a nakledildi. Meşe'nin bir böbreği Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 31 yaşındaki Kemal Baş'a takıldı.
Organ bekleyenler birbirlerine destek oldu
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gönderilen diğer böbrek için İstanbul, Antalya ve Konya'dan üç hasta çağrıldı ve test sonuçları beklendi. Böbrek, hastalığını Vatan gazetesinde 18 Aralık 2006'da yaptığı "Ben de böbrek bekleyen 40 bin kişiden biriyim" haberiyle duyuran İstanbul'dan gelen gazeteci Buket Aşçı'ya nakledildi. Organ bekleyen hastalar gün boyu dayanışma içindeydi. Aşçı, kararın açıklanmasının ardından diğer hastalara "Hakkınızı helal edin" dedi. Meşe'nin karaciğeri de aynı hastanede 52 yaşındaki emekli ebe Durdu Zor'a nakledildi.
Baş ailesi sevinçten uçarken, Kadriye ve İskender Meşe çifti, dün cenazeyi almak için hastanedeydi. İskender Meşe, oğlunun dört kişiye hayat vermesi kararının nedenini anlattı: "Malatya'da yapılan organ bağışından etkilendim. Oğlum ölmeden organlarını bağışlamayı düşündüm. Ama annesinin de fikrini almalıydım. Daha 18 yaşındaydı. Nasıl kıyarım Aykut'uma. Aykut'umun yaşaması için organlarını bağışladım. Ben Aykut'umun kılına bile kıyamam." (dha, aa)