Aylak bakkal 'bla bla' tartar

Aylak bakkal 'bla bla' tartar
Aylak bakkal 'bla bla' tartar

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı’nda AB Bakanı Egemen Bağış ve KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran, toplantıyı yarıda bırakarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın İstanbul’da düzenlediği aday tanıtım törenine gitti. Eşbaşkan Helene Flautre, AK Partililere tepki gösterirken Demirkıran’ın yerine konuşan Eşbaşkan Yardımcısı AK Parti Milletvekili Ali Şahin, Türkiye’de böyle bir ‘siyasi gelenek’ olduğunu iddia etti. Toplantıda Kıbrıs Rum Kesiminden Takis Hacıgeorgiou ise Bağış’a hakaret etti. Bağış’ın “Kıbrıs’ın en tanınmış hayvanı, inatçılığıyla bilinen katırlardır” dediğini ifade eden Hacıgeorgiou, Bağış’ı müşterisi olmayan küçük bakkal satıcısına benzeterek, Türkçe, “Aylak bakkal ‘bla bla’ (İngilizce nokta nokta) tartar” diye konuştu.

Program belliydi

Toplantının yeri ve zamanının çok önceden belirlendiğini anımsatan Flautre, programların buna göre yapılması gerektiğini belirtti. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin Brüksel’de ev sahibi olarak yaptığı hiçbir toplantıda açılış konuşması yaptıktan sonra ayrılmadığını dile getiren üyeler, ‘Kendilerine bir mesaj mı verilmek istendiğini’ sordular. Şahin, eleştiriler üzerine Çiçek’in üyelere selamlama konuşması yaptıktan sonra ayrıldığını ve bunun daha önceki toplantılarda da yaşandığını söyledi. Şahin, Bağış ve Demirkıran’ın ise yerel seçimler nedeniyle AK Parti’nin İstanbul’da yapılacak aday tanıtım toplantısına katılmak üzere toplantıdan ayrılmak durumunda kaldıklarını ifade etti.

‘Aşağılandık’

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Türkiye’de böyle bir gelenek yok” dedi. CHP Milletvekili Umut Oran da toplantının bu şekilde yapılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Komisyonun Rum kesiminden Hıristiyan Demokratlar üyesi Eleni Theocharous ise Çiçek, Bağış ve Demirkıran’ın ayrılmasıyla aşağılandıklarını öne sürerek, Brüksel’de yapılacak bir sonraki toplantının ertelenmesini istedi.