AYM'den müdürlere kötü, MEB bürokratlarına ise iyi haber

AYM'den müdürlere kötü, MEB bürokratlarına ise iyi haber
AYM'den müdürlere kötü, MEB bürokratlarına ise iyi haber
Dershanelerin kapatılmasına vize vermeyen Anayasa Mahkemesi, Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesini sağlayan yasa maddesini de iptal etti. AYM, 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması, müdürlerin vali tarafından atanmasına ilişkin maddeyi ise 'idarenin tasarruf yetkisi bulunduğu' gerekçesiyle ve oybirliği ile reddettiği öğrenildi.

RADİKAL -Dershanelerin kapatılmasına vize vermeyen Anayasa Mahkemesi binlerce okul müdürünün beklediği iyi haberi ise vermedi. AYM, 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması, müdürlerin vali tarafından atanmasına ilişkin maddeyi 'idarenin tasarruf yetkisi bulunduğu' gerekçesiyle ve oybirliği ile reddettiği öğrenildi. Müdürlere kötü haber veren Anayasa Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son veren maddeyi ise  iptal etti.  Böylece görevden bürokratlara geri dönüş yolu açıldı.

AYM’nin iptal istemini reddettiği binlerce okul müdürünü ilgilendiren madde şöyle: Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz."

"ESKİ YÖNETİCİLER GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİ" 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise Anayasa Mahkemesi’nin kanunun 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesi ile ilgili maddelerinin iptal edildiğini öne sürdü. Yazılı açıklama yapan Koncuk şunları söyledi:

MEB kendisine biat etmeyenleri, yapılan yanlışlara, keyfi uygulamalara karşı duranları, farklı ideolojiye sahip olanları, kısacası yandaş, candaş, sırdaş olmayanları elimine etmek ve tüm yönetici kadrolarını kendi yandaşlarından oluşturmak istiyordu. Anayasa Mahkemesi’nin kararı bunun artık mümkün olamayacağı anlamına gelmektedir. AYM de AKP iktidarının ihdas ettiği sistemin hukuksuzluğa, adam kayırmaya, usulsüzlük ile koltuk doldurmaya, işi ehline vermediğine yol açtığını görmüş ve düzenlemeyi iptal etmiştir. Çok merak ediyoruz; bu kanunu ihdas edenler, “Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyoruz” diyecek midir? Danıştay kararlarını, İDDK kararını tanımayanlar, Anayasa Mahkemesi’nin kararını da mı tanımayacaktır? ‘İstediğim kişilerle çalışırım’, ‘ben yaptım oldu’, ‘kimse bana kafa tutamaz’, ‘adamına göre muamele yaparım’ diyerek, kafasına göre kanun çıkaranlar, mahkeme kararlarını uygulamamak için bin bir dereden su getirenler kazdıkları çukura düştü.”

KPSS'SİZ ÖĞRETMEN ALINAMAYACAK

Dershane öğretmenlerinin MEB kadrolarına KPSS’siz atanması ile ilgili maddenin de iptal edildiğini dile getiren Koncuk, “Bu ülkede yüzbinlerce insan öğretmen olmak için KPSS’ye girerken, büyük bir emek ve alın teri dökerken, yüksek puan almasına rağmen atanamazken, dershane öğretmenlerinin KPSS’siz MEB kadrolarına atanması büyük bir haksızlık olacaktı. Üstelik Bakanlığın sözlü sınavla bu öğretmenleri alacağı düşünüldüğünde kadrolarını kendi yandaşları ile doldurması kaçınılmaz olacaktı. Dolayısıyla kimileri KPSS ile öğretmen olurken, diğerlerinin KPSS’siz, adeta havadan inme bir yöntemle öğretmen olması hem çalışma barışını bozacaktı, hem de ciddi bir hak gaspına yol açacaktı.”