AYM'ye 'imam nikahı' protestosu

AYM'ye 'imam nikahı' protestosu
AYM'ye 'imam nikahı' protestosu
Cumhuriyet Kadınları Derneği, Anayasa Mahkemesi (AYM)'nin resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezasını öngören maddeyi iptal etmesini protesto etti.

RADİKAL - Şişli Halasgargazi Caddesi'ndeki Atatürk Evi önünde toplanan dernek üyeleri, açtıkları stantla AYM'nin kararı iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı. 'Resmi nikah olmadan imam nikahına hayır', 'Çocuk Geline Hayır' yazılı dövizler taşıyan gruba yoldan geçen vatandaşlar da destek verdi. Grup üyeleri kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacaklarını ve bir çok ilde başlatılan imza kampanyasında toplanan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacaklarını belirtti.

"AYM GÖREV İHLALİ YAPMIŞ KENDİNİ İNKAR ETMİŞTİR"

Grup adına basın açıklaması yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Şişli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Didem Yiğitoğlu, "Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezasını öngören madde AYM kararı ile iptal edilmiştir. Bu karar Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırıdır. Cumhuriyet devrimlerine ihanettir. AYM görev ihlali yapmış kendini inkar etmiştir. Kararın tam da genel seçimler arifesinde açıklanması düşündürücüdür. Bu karar ile çocuk gelinlerin, çok eşliliğin, muta nikahının önü açılacak zaten muzdarip olduğumuz kadına şiddet daha da artacaktır. Bu karar ile kadınlar resmi nikahla elde edecekleri miras, nafaka, velayet, tazminat haklarından mahrum kalacaklar, çocukların soybağı ve diğer hakları yönünden hukuki sorunlar çoğalacaktır. Resmi nikahın amacı aileyi korumaktır.

Bu karar ile kadınların cumhuriyet devrimleriyle kazandığı haklar elinden alınmakta, kadın yok sayılmakta, cumhuriyet öncesine dönülmek istenmektedir. Bu açıkça kadın düşmanlığıdır. Ama biz cumhuriyet kadınları uyumuyoruz ne yapılmak istendiğini gayet net görüyoruz. Bu kararı kabul etmiyor mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Hatırlanacağı gibi 1 Haziran'da AYM önünde karara imza koyan yargıçları siyah çelenk ile protesto etmiş ve istifaya çağırmıştık. Şimdi de kararın, anayasanın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle AİHM'e başvuruyoruz" dedi.

Grup açıklamanın ardından kurduğu stantla imza kampanyasına devam etti.
DHA-Erhan TEKTEN