'Ayna boyu yüksek' ocakta facia: İki işçi kayıp

'Ayna boyu yüksek' ocakta facia: İki işçi kayıp
'Ayna boyu yüksek' ocakta facia: İki işçi kayıp

İki dozer operatörü, tonlarca ağırlıktaki kayaların altında. FOTOĞRAF: BEKİR BEKTAŞ / AA

ANTALYA- Daha önce Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) ‘Ayna boyu yüksek’ diye uyardığı taş ocağında çalışan işçilerin üzerine ocağın yakınındaki tepeden kaya düştü. İki işçi, yaklaşık 200 bin tonluk kaya parçaları altında kaldı. 
Antalya Döşemealtı ilçesi Çubukbeli mevkiindeki ‘Dağıstan Kum İnşaat Ticaret ve Sanayi Şirketi’ne ait mıcır üretilen taş ocağında dün saat 11.30 sıralarında belirlenemeyen nedenle göçük meydana geldi. Ocak yakınındaki tepeden düşen kaya, taş ve kum yığınını fark eden üç işçi ocaktan kaçarak göçükten kurtuldu.  Kepçe operatörü 28 yaşındaki Sami Demirtaş ile kamyon şoförü 26 yaşındaki Mehmet Çevik ise iş makineleriyle birlikte göçük altında kaldı.
Olayın ardından Antalya’dan itfaiye, ambulans ve kurtarma ekipleri bölgeye hareket ederek tonlarca kaya altında kalan iki kişinin kurtarılması için çalışma başlattı. Ekipler, eğitimli köpekler eşliğinde göçük altındaki işçilere ulaşmaya çalıştı. Göçükte işçilerin üzerine düşen kaya parçalarının 200 bin ton ağırlığında olduğu sanılıyor.
Şirket sahibi Hasan Dağıstan, “İki arkadaşımız göçük altında kaldı. Çok üzgünüm. Kalp hastasıyım. Fenalaştım ve olay yerinden ayrılmak zorunda kaldım. Umarım işçilerimiz sağ çıkartılır” dedi.

Kazılan yerin yüksekliği fazla
Dağıstan Kum İnşaat Ticaret ve Sanayi Şirketi’nin 1996 yılında kurulduğu ve buradaki çağıl ocağını işletmeye başladığı, geçen yıl ‘ayna boyu’nun fazla olması sebebiyle Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından uyarıldığı belirtildi. Kazılan dağın yer mesafesinden yüksekliğine denilen ‘ayna boyu’nun en fazla 100 metre olması gerekirken burada 125-130 metreye ulaştığı bildirildi. (dha)