Ayna: Çözüm için operasyonlar dursun

Ayna: Çözüm için operasyonlar dursun
Ayna: Çözüm için operasyonlar dursun

DTP?nin dün Çağlayan Meydanı?nda düzenlediği mitinginde çok sayıda AbdullahÖcalan posterleri açıldı, PKKve Öcalan lehine sloganlar atıldı. FOTOĞRAF: AFP

DTP il örgütlerine yönelik yapılan operasyonu protesto etmek için miting düzenledi. Genel Başkan Yardımcısı Ayna, 'Operasyonlar ve ölümler devam ederken 'Barış sürecine girdik' denemez' diye konuştu

İSTANBUL - DTP, bir süre önce çeşitli il örgütlerine yönelik yapılan operasyonları protesto için Çağlayan Meydanı’nda ‘DTP’yi Susturma Silahları Sustur’ konulu bir miting yaptı.
Mitingde konuşan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna Ayna, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kürt sorununa ilişkin açıklamasına değinerek, şunları söyledi: “Kararlılık ve samimiyet olmazsa iyi şeyler olmaz. 13 Nisan günü, PKK çatışmasızlık kararı aldı. Ve bunu 1 Hazirana kadar uzattı. Sayın Cumhurbaşkanının ’İyi şeyler olacak’ diyerek ortaya attığı cümleden iyi bir şeyler aradık. Ancak operasyonlar devam etti. Operasyon ve ölümler devam ederken, ‘Barış sürecine girdik’ denemez. Operasyonlar hemen duracak ki barışı tahsis edelim.”
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı da eleştiren Ayna, şöyle devam etti: “Baykal, ‘Bölgedeki insanlar Kürtçe konuşsun ama Türkçe cevap verelim. Terör sorununu el birliğiyle çözeceğiz’ diyor. Hala Kürt sorununu terör sorunu olarak görüyor. Bölgeye gidip araştıracakmış. Kürt sorununa terör dediğiniz sürece, tek bir oy dahi alamazsınız.”
Mitinge DTP’li milletvekili Sebahat Tuncel, Akın Birdal, Hamit Geylani, Hasip Kaplan, Aysel Tuğluk, Pervin Buldan ve Osman Özçelik, EMEP lideri Levent Tüzel ve KESK Genel Başkanı Sami Evren ile Iğdır ve Batman belediye başkanları da katıldı.
Bu arada, polis bir gün önceden bölgedeki taş ve molozları, olası bir saldırının önün geçmek için temizledi ve miting sırasında da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çok sayıda Abdullah Öcalan fotoğrafı ve PKK bayrakları açılan miting konserlerle son buldu. (Radikal)