Aynı eski günlerdeki gibi!

Eski vekillerin oluşturduğu Türk Parlamenterler Birliği'nin (TPB) 13. Olağan Genel Kurulu, Birlik Başkanı Zeki Çeliker'in hakkındaki iddialar nedeniyle 'gergin' geçti.

ANKARA - Eski vekillerin oluşturduğu Türk Parlamenterler Birliği'nin (TPB) 13. Olağan Genel Kurulu, Birlik Başkanı Zeki Çeliker'in hakkındaki iddialar
nedeniyle 'gergin' geçti. Çeliker, hakkındaki eleştirileri yanıtlarken,
"Adım kıyakçı Zeki'ye çıktı. Seçilmezsem 'oh be' derim. Demezsem Allah belamı versin" dedi.
TBMM'de yapılan genel kurulda eski vekiller önce başkanlık divanı seçiminde anlaşamadı, sonra kürsüye çıkan Çeliker'in konuşması salonu gerdi. Genel kuruldaki divan başkanlığı seçiminde Çeliker ile Hasan Korkmazcan iki ayrı başkanlık divanı önerdi. Çeliker, işari oyla yapılan seçimde kendisi ve arkadaşlarının önerdiği adayın kazandığını açıklayınca ortalık karıştı. Çok sayıda eski ve yeni milletvekili kürsü önüne toplanarak Çeliker'e itiraz etti. İtirazlar üzerine tekrarlanan oylamada Korkmazcan ve arkadaşlarının aday gösterdiği liste seçildi.
Gergin bir ortamda kürsüye gelen Çeliker, hakkındaki iddiaları yanıtlarken,
"Şahsımın hedef alındığı görüntüsü altında birlik yıpratıldı" dedi. Çeliker, sözlerine tepki gösteren vekillere, "Çok bağırmayın, sesiniz kısılır, Meclis bütçesinden çok ilaç kullanırsınız" dedi.
Çeliker, yurtdışında bir yere gidildiğinde birlik üyelerinin 'Ben de geleyim' dediğini belirterek, "Adım kıyakçı Zeki'ye çıktı. Kendinize olunca tatlı, başkasına olunca acı mı?" diye sordu. Çeliker, 59 kez yurtdışına çıktığının, 187 milyar lira harcırah aldığının iddia edildiğini bildirerek, "Bunu söyleyenler de 4-5 kez yurtdışına çıktılar" diye konuştu. Yeniden seçilmek istemediğini belirten Çeliker, "Kaybedersem 'oh be' derim. Demezsem Allah belamı versin. Ben Ecevit miyim, Demirel miyim" sözleriyle konuşmasını tamamladı.
İstediği oldu
Konuşmaların ardından yeni yönetim için seçim yapıldı. 574 milletvekilinin oy kullandığı seçimi 325 oyla Korkmazcan'ın listesi kazanırken, Çeliker'in listesi 249 oyda kaldı. Seçimi kazanan 15 kişilik Genel Yönetim Kurulu daha sonra kendi arasından başkan ve diğer yöneticileri seçecek.