@ismailsaymaz

Aynı hakimi önce MİT, sonra İstanbul Emniyeti kandırmış

Aynı hakimi önce MİT, sonra İstanbul Emniyeti kandırmış
Aynı hakimi önce MİT, sonra İstanbul Emniyeti kandırmış
Eski Bakanlardan Emre Gönensay'ın da 2009 yılında üç ay süreyle 'Emrah' sahte adıyla dinlendiği, dinlemeye gerekçe olarak da "Endişe paylaşarak şiddet eylemlerini teşvik ettiği" iddiasının gösterildiği ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyeti’nde 2008-2013 yılları arasında hukuk dışı dinlemeler yapıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında eski Dışişleri Bakanı Emre Gönensay’ın da 2009 yılında üç ay süreyle ‘Emrah’ sahte adıyla dinlendiği ortaya çıktı. Eski bakan hakkında dinleme talep eden, dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, Gönensay hakkında “Bir kısım devlet görevlilerini ve bürokratları şiddet eylemlerini hedefi haline getirmek için teşvik içerikli görüş ve endişelerini toplumun her kademesinde dillendirmek” gibi, ceza kanunda yer almayan bir suç isnadı yönelttiği anlaşıldı.

Bu arada, Gönensay’ın dinlenmesine ilişkin kararda imzası olan Hakim Metin Özçelik’in Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Taraf yazarlarını sahte isimle dinlenmesine de onay verdiği ortaya çıktı. Hakim Özçelik ve iki meslektaşı bu nedenle yargılanıyor.

Eski Dışişleri Bakanı Emre Gönensay hakkındaki ilk dinleme 12 Şubat 2009’da dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in talebiyle yapıldı. Dinleme talep formunda Gönensay’ın adı, ‘Emrah’ sahte adıyla gösterildi. Lağvedilmiş İstanbul Özel Yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik, aynı gün bu talebi onayladı. Böylece Gönensay, ‘Ergenekon‘ üyesi olduğu iddiasıyla üç ay süreyle dinlendi. Yılmazer’in dinleme talep formunda, Gönensay için “bir kısım devlet görevlilerini ve bürokratları şiddet eylemlerini hedefi haline getirmek için teşvik ve tahrik içerikli görüş ve endişelerini toplumun her kademesinde dillendirmek” isnadı yöneltildi. Gönensay’ın dinlenmesinin gerekçesi şöyle:

ENDİŞE PAYLAŞMA SUÇU
“Ülke gündemini oluşturan, her platformda tartışmalara yol açan ve toplumun çeşitli kesimleri tarafından farklı farklı algılanan milli, kültürel, etnik, dini ve siyasal hassasiyetleri, ideolojik kamplaşmanın argümanı haline getirip istismar ederek, toplumsal barışı zedeleyici, gerilimleri besleyici ve değişik unsurlarca provoke edilebilecek nitelikte çalışmalar yaptıkları, böylelikle daha geniş kitlelere ulaşarak, örgütsel kazanımların önünün açılmasını sağlamaya çalıştıkları,

Kamuoyunun tanıdığı sosyal ve siyasal tabana sahip grup ve hareketlerin önde gelen isimleriyle kanaat önderlerini veya bir kısım kamu görevlileri ile devlet büyüklerini ve bürokratları provokatif saldırı ya da şiddet eylemlerinin hedefi durumuna getirilebilecek mahiyette, güven duygusunu zedeleyici, kitleleri yönlendirici, teşvik ve tahrik içerikli görüş ve endişelerini toplumun her kademesinde dillendirdikleri...”

‘BU İŞLER SON BULSUN’
İstanbul Emniyeti’nde hukuk dışı dinleme yapıldığına ilişkin polis müfettiş raporundan sonra başlatılan soruşturma çerçevesinde, Gönensay da ifadeye çağrıldı. Gönensay, 27 Mayıs’ta alınan ifadesinde, öğretim üyeliği yaptığını, gerek TBMM’de, gerekse parlamento dışında hiçbir örgütle irtibatının olmadığını söyledi. Polislerle bir dostluk ya da düşmanlığının olmadığını, Ali Fuat Yılmazer’i tanımadığını kaydeden 77 yaşındaki Gönensay, “Cep telefonumu Emrah ismiyle Ergenekon Terör Örgütü olduğu iddia edilen örgütle bağdaştırarak dinlenmesine bir anlam veremedim. Bu dinlemenin amacını, usulünü, yöntemini kavrayamıyorum. Bu konuda da mağduriyetim olmasına rağmen bir şikayetim yoktur. Her Türk vatandaşı gibi beni de bu konu fazlasıyla rahatsız etmektedir. Türkiye ’de bu işlerin bir an önce sonlandırılmasını temenni ediyorum” dedi.

MİT’İN SAHTE DİNLEMESİNDE DE İMZASI VARDI
Hakim Metin Özçelik, geçmişte de MİT’in Taraf gazetesi yazarları ve çalışanlarını sahte isimlerle dinlemesine ilişkin kararlara imza atmıştı. Dinlenenlerden Mehmet Altan, bu nedenle Özçelik ve iki arkadaşı dava açılmıştı. Radikal’in ulaştığı Özçelik, Gönensay’ın dinlenmesine ilişkin dinleme kararda imzasının hatırlatılması üzerine, “Dediğiniz şeyleri hatırlamıyorum, çok karar var” dedi. Özçelik, “Bize kurum yazıyla başvurur, biz karar veririz. Genel ilkeler bellidir. İster MİT, ister Jandarma, isterse polis olsun; bütün kurumlar için geçerlidir. Eğer bir kurum, dinleyeceği kişinin başkaca kimlik bilgisine ulaşamadığını söylüyorsa, kod isimle ve İMEI numarasıyla dinleme işlemi yapılabilir. ‘Bundan başkasını bulamadık’ diyorsa, yasa ve yönetmelik de uygun olduğu için, izin veriyorduk. Hakimin bunu denetleme imkanı yoktur. Bunu kötüye kullanmak isteyen her kurum kullanabilir. Bu ancak iç denetimle hallolabilir” dedi.