Aynı kadını aynı gün üçüncü kez dolandırmak isteyince yakalandılar

Aynı kadını aynı gün üçüncü kez dolandırmak isteyince yakalandılar
Aynı kadını aynı gün üçüncü kez dolandırmak isteyince yakalandılar
Telefonla aradıkları kadına, kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar önce 28 bin, sonra 50 bin lira aldılar. Aynı gün içinde üçüncü kez arayan dolandırıcılar bu kez yakayı ele verdiler.

RADİKAL - Maltepe'de kendilerini polis olarak tanıttıkları Füsun D'yi (48) terör örgütüne yardım ettiğini söyleyip korkutarak bir gün içinde iki kez dolandıran şebekenin 19 yaşındaki üyesi Zekeriya I., aynı gün arayıp üçüncü kez para isteyince yakalandı.

Maltepe'de 48 yaşındaki Füsun D'yi dün telefonla arayan kişiler, kendilerini polis olarak tanıttı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığını söyleyen şüpheli, “Terör örgütüne yardım yataklık ettiğiniz anlaşıldı. Soruşturmanın tamamlanması ve sizin kurtulmanız için 28 bin TL vermelisiniz. İş bittikten sonra devlet size paranızı iade edecek" diyerek Füsun D'yi korkuttu. Panikleyen Füsun D., şüphelilerin istediği 28 bin TL'yi onlara verdi. Olaydan iki saat sonra öğlen saatlerinde tekrar Füsun D'yi arayan aynı kişiler, paranın yetmediğini söyledi. Parası kalmadığını söyleyen Füsun D., bu kişilere 50 bin TL değerinde ziynet eşyası götürdü. Artık kurtulduğunu düşünen Füsun D'nin akşam üstü telefonu yine çaldı. Füsun D'yi üçüncü kez arayan şüpheliler, son olarak altın ve para istedi.

Dolandırıldığını anlayan Füsun D. polisle irtibata geçti. İhbar üzerine Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, harekete geçti. Polisin verdiği talimatlar doğrultusunda Füsun D., evinde bulunan 20 cumhuriyet altın ve 1000 TL'yi yanına alıp şüphelilerin söylediği yere gitti. Küçükyalı Eski Bağdat Caddesi üzerinde şüpheliyle buluşan Füsun D., altın dolu çantayı teslim edip ayrıldı. Bu sırada çevrede güvenlik önlemi alan polis yaptığı operasyonla Zekeriya I'yı (19) yakaladı.

Gözaltına alınarak emniyete götürülen Zekeriya I'nın üzerinde bulunan 20 cumhuriyet altını ve 1000 TL'ye el konuldu. Polis, şebekenin diğer üyelerine ulaşmak için soruşturmayı sürdürüyor. (dha/Cengiz Çoban)