Aynı konuda mesaj atmak artık suç!

Aynı konuda mesaj atmak artık suç!
Aynı konuda mesaj atmak artık suç!
Yargıtay, 3,5 saat içinde aynı konuda 4 telefon mesajı atılmasını suç saydı: Aynı içerikteki 4 mesaj, davacının ruhsal sükûn içinde yaşama hakkını ihlal etmiştir. Sanığa mahkûmiyet verilmelidir

Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri. İletişimden öte akıllı uygulamalarıyla işlerimizi kolaylaştıran bu cihazlar bazen çekilmez olabiliyor. Özellikle art arda gelen veya istenmeyen kısa mesajlar (SMS), kullanıcıyı çileden çıkartabiliyor. İşte Yargıtay, belki de yüz binlerce kişinin rahatsız olduğu ‘mesaj yağmuruyla’ ilgili çok tartışılacak bir karara imza attı. 3,5 saat içinde aynı konuda 4 telefon mesajı atılmasını suç saydı. Yerel mahkemenin beraat hükmünü bozan Yargıtay, “Aynı içerikteki 4 mesaj, davacının ruhsal sükûn içinde yaşama hakkını ihlal etmiştir. Sanığa mahkûmiyet verilmelidir.” dedi.

Cep telefonu kullanımıyla ilgili emsal teşkil edecek dava Kocaeli’nde açıldı. S.A. adlı vatandaş, kendisine 3,5 saat içerisinde aynı içerikte 4 defa mesaj atan kişi hakkında şikâyetçi oldu. Körfez 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme , 7 Eylül 2009’da kararını verdi ve sanığın beraatine hükmetti. Davacı taraf ise dosyayı Yargıtay 4. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Sanığın aynı anlamdaki mesajını gün içerisinde art arda göndermesini yasaya aykırı bulan Yargıtay, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu. Daire kararında şöyle dedi: “Hayatın akışına göre bir konudaki meramın bir veya iki kez mesaj gönderilmekle belirtileceği yerde, aynı anlamdaki mesajların gereksiz ve rahatsız edici biçimde 3,5 saat içinde 4 kez katılana gönderilmesi suçtur. Bu biçimdeki eylem, Türk Ceza Kanunu’nun 123’üncü maddesindeki gerekçede belirtilmiştir. Sanık hakkında ‘ruhsal sükûn içinde yaşama hakkını’ ihlal ettiği gözetilmeden, yasal olmayan gerekçeyle beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Davacı S.A.’nın vekilinin temyiz nedenleri yerinde görülmüştür. Dolayısıyla hükmün bozulmasına, yargılamanın bozma aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesine karar verilmiştir.”

E-posta için de geçerli olabilir
Yargıtay’ın kararını değerlendiren Bursa Barosu avukatlarından İbrahim Halil Özçaycı, elektronik postalar (e-mail) konusunda mesajın içeriğinin ve hâkimin kanaatinin belirleyici unsur olduğunu kaydetti: “Cep telefonu sürekli insanın yanında. Her gelen mesaj, sinyal sesiyle rahatsız edici olabilir. Ama akıllı telefonlar dışında e-mailde aynı durum söz konusu değil. İstemezsen açmazsın. Yine de bu konuda mesajın içeriği ve hâkimin yorumu önemli. İster mesaj isterse e-mail olsun, tehdit, hakaret veya taciz içeriyorsa suçtur.”


  http://www.radikal.com.tr/116102011610202

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Katılımcı Demokrasi Ne Diyor? - Clear

  Evet bu tür SMS'lerden -duyduğum ve bildiğim kadarıyla- çoğunluk rahatsız,peki bu işi yapan ya da destekleyen azınlık,katılımcı demokrasi için ne diyorlar bu işe? Yasada gerekli maddeler varken,çoğunluğa gına getirilmişken,iletişim özgürlüğü mü diyorlar acep? Ha,ben mi ne diyorum? Peki her zaman ki açık sözlülüğümle fikrimi söyleyeyim.Ben diyorum ki: İletişim özgürlüğü,diğer tüm haklar gibi,tek taraflı değil,iki taraflı denge içindedir.Aynı konuda ve/veya aynı içerikli SMS,ne zaman olursa olsun -saat hiç mevzu bahis değil- ikinci kez atıldığında bile,karşı tarafın özgürlüğüne tecavüz ve suç sayılmalıdır.

  ŞÜKÜR, VAY, VAY, VAY - HARAYDIN

  Adama emanet altın alıverdim,üç ay içinde ödeyeceğim dedi,senet verdi.Üzeinden iki kere üç ay geçince günde 39 defa mesaj çekerek hatırlattım, mahkemeye verdim, tüm malını çoktan başkasına yapmış,sahte senetle maaşına haciz koydurmuş ve bir kuruş alamadık bu arada 54 TL den bozulan altını 104 TL den ben ödedim.Demek şükretmek lazımmış çünkü adam üstüne günde 39 mesajı mahkemeye verip psikolojik taciz cezası da alacakmışız.Vay vay vay. Şükretmek insana ne kadar da çok lazım olan bir şey.