Aynı suçtan 26 yıl sonra yine sanık

Aynı suçtan 26 yıl sonra yine sanık
Aynı suçtan 26 yıl sonra yine sanık

Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu, 8’i asker 11 kişinin ise yaralandığı mühimmat deposundaki patlamayla ilgili davanın sanıklarından birinin, 26 yıl önce Erzurum’da meydana gelen benzer bir mühimmat patlamasının da sanığı olduğu öne sürüldü. Şehit ailelerinin avukatı Altan Ulutaş, “1987’de Erzurum Ilıca’daki askeri birlikte meydana gelen patlamada 9 askerimiz şehit olmuştu. Bu patlamadan sorumlu olarak yargılanan bu komutan, Afyonkarahisar’daki patlamanın da sanığı” dedi. Adı geçen komutanın Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay olduğu öne sürüldü. Patlamanın olduğu dönemde takım komutanı olduğu belirtilen Özbay’ın yargılanıp beraat ettiği de öğrenildi.
Avukat Altan Ulutaş, Eskişehir’de 26 Ağustos’ta yapılan ikinci duruşmada ailelerin mahkeme heyetine su atması üzerine, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını belirterek, bu girişime tepki gösterdi. Sonrasında mahkeme heyetinin davadan çekildiğini, davanın Askeri Yargıtay’ın yeni mahkemeyi tayiniyle süreceğini hatırlatan Ulutaş, şöyle devam etti: “Bundan sonra ne olur? Mahkeme değiştirilir, yargılama devam eder ama bir gelişme olacağını sanmıyorum. Ne delil kaldı ortada, ne de olayı ortaya çıkarma çabası var.” Avukat Ulutaş, ihmallere dikkat çekerek, “Yeni mahkeme belirledikten sonra yeni bilirkişi isteyeceğiz. Dinlenmesini istediğimiz kişiler var “ diye konuştu.

Şehitler anıldı

Patlamada şehit olan 25 asker, dün aileleri tarafından olayın olduğu depo önünde anıldı. Sabah saatlerinde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’na gelen şehit aileleri otobüslerle olayın yaşandığı depoya götürüldü. Türk bayrağı asılan deponun önüne çelenk koyan aileler, zaman zaman duygulanarak birbirlerine sarılıp ağladı. Şehit yakınları törene katılmayan Afyon Valisi’ne de tepki gösterdi. 5 Eylül 2012’de meydana gelen patlamada, 25 asker şehit olmuş, 8’i asker 11 kişi ise yaralanmıştı.