Ayrı dünyaların 8 Mart'ı

Ayrı dünyaların 8 Mart'ı
Ayrı dünyaların 8 Mart'ı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dün dünyayla birlikte Türkiye ’de de çeşitli etkinliklerle kutlanırken sahnede erkekler de vardı. Taksim’de bir grup erkek boyayla yüzlerini dayak izleriyle donatarak erkek şiddetini kınadı. Sanatçı Tarkan
8 Mart’ın ‘kutlanmayacak’ yönlerine dikkat çekerken, AKP Kırıkkale İl Başkanı’ndan ise kadınların ‘hafifçe dövülebileceğine’ ilişkin mesaj geldi. Ankara’da da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde binlerce kadýn birlikte Kızılay’a yürüyerek sorunlarýnı dile getirdi. Türkçe-Kürtçe sloganlarla aile eksenli kadın politikalarına tepki dile getirildi.

Tarkan gönülleri fethetti

Tarkan, “Dünya Kadınlar Günü, aslında takvimimizin çok derin acılarla yüklü bir günüdür ve kutlanacak bir gün de değildir bence…” dediği mesajına şöyle devam etti:
“Bu günün kutlanması için; erkek zulmüne uğrayan bütün kadınların acılarının dinmesi, çocuk gelinlerin kurtarılmaları ve kadınların özgürleşmeleri gerekir... Hukukun, şiddete maruz kalan kadınları daha fazla desteklemesi gerekir...

Diyarbakır’da bir ilk

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Recep Güven bir ilke imza atarak, 8 Mart’ı yerel gazeteye verdiği Türkçe ve Kürtçe ilanla kutladı. Güven, mesajında, “Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutluyorum” dedi.

AKP’li başkanın kıstası

AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mehmet Demir ise Facebook’tan kadınları kast ederek erkeklere “Eğer onlar sizden izinsiz razı olmadığınız kimseleri aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe dövüp korkutabilirsiniz” tavsiyesinde bulundu.