Ayrıcalıklı eylem

Çeçenya'da savaşan milislere destek olmak isteyen 13 terörist önceki gece Swissotel'de 150 sivili rehin aldı. Pompalı tüfekli eylemciler, İçişleri Bakanı Tantan dün otele gidince rehineleri serbest bıraktı. Tantan eylemcilerle görüşmediğini söyledi.
Elebaşı Avrasya Feribotu'nu kaçıran Muhammed Tokcan. 'Af'la kurtulan Tokcan'ın devletçe korunduğu öne sürülüyordu. Dünya medyası eyleme geniş yer verdi. Türk medyası teröristlerden 'savaşçı' diye söz etti.

İSTANBUL - Rusya işgali altında bulunan Çeçenya'daki savaşa dikkat çekmek isteyen silahlı 13 terörist, önceki gece Maçka'daki Swissotel'i basarak birçok kişiyi rehin aldı. 12 saat süren işgal, teröristlerin, 'İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'la görüşme' talebinin yerine getirilmesiyle son buldu.
Swissotel'e uluslararası bir konferans için gelen yaklaşık 200 yabancı uyruklu kişinin de aralarında bulunduğu çok sayıda rehineye korku dolu saatler yaşatan teröristlerin önderi ise beş yıl önce de aynı amaçla Avrasya Feribotu'nu kaçıran Muhammed Emin Tokcan çıktı.
Eylemin saat saat gelişimi şöyle oldu:
Saat 23.30: Ellerinde pompalı tüfekler bulunan 13 kişi, bir minibüs ve bir otomobil ile Swissotel'e geldi. Saldırganlar, kapıdaki güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdi, otelin önünde nokta görevi yapan polislerin müdahalesi üzerine de ateş açarak otele girdi. Bazıları lobide bulunan görevli ve müşterileri yere yatırırken, diğerleri de katlara çıkarak odalardaki müşterileri topladı.
Saat 23.45: Polis, otelin kat planlarını alarak operasyon hazırlığı yapmaya başlarken, çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı hazır bekletildi. İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz olay yerine geldi.
Saat 00.00: Abanoz'un hemen ardından İstanbul Valisi Erol Çakır'ın gelmesiyle eylemcilerle pazarlık başladı.
Saat 02.00: Pazarlıklar sürerken rehin alınan otel görevlileri ile Türk müşterilerden bir kısmı serbest bırakıldı. Müşteriler Hilton Parksa Otel'e transfer edildi.
Saat 05.00: Vali Çakır, "Görüşmeler devam ediyor. Ben de katıldım. Siyasi istekleri var" diyerek ayrıldı.
Saat 09.00: Teröristler, Swissotel Business Center'dan bazı basın kuruluşlarına bir basın açıklaması göndererek, 'kan dökülmeyeceğini' vurguladıkları eylemin 'taleplerine olumlu ve kuvvetli cevaplar alınıncaya kadar sürdürüleceğini' belirtti.
Saat 09.30: Açıklamanın televizyon kanallarında yayımlanmasının ardından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bir grup rehine daha serbest bırakıldı.
Saat 10.35: İçişleri Bakan Tantan'ın teröristlerle görüşmeye başladığı öğrenildi.
Saat 10.50: Tantan'la yapılan görüşmeler sonunda 12 saat süren eylem sona erdi. Eyleme katıldığı bildirilen silahlı 13 kişi, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, rehineler de serbest kaldı.
Saat 11.00: İşgalin sona erdiğini ise yetkililer yerine Kafkas Vakfı Başkanı Mehdi Çetinbaş duyurdu. Çetinbaş, "Eylemciler, dünyanın ücra köşelerinde ufak tefek olaylara medya tarafından büyük puntolarla yer verilirken Çeçenya'daki olayların yer almaması üzerine konuyu dünya gündemine taşımak için işgali yaptı" dedi.
Saat 13.00: İçişleri Bakanı Sadettin Tantan bir soru üzerine, İstanbul DGM Başsavcılığı'nın, yürütülen soruşturma neticesinde gerekli açıklamaları yapacağını, kendisinin bir şey söylemek istemediğini bildirdi. Tantan, 'Eylemcilerle görüştünüz mü?' şeklindeki soruyu, "Beni biliyorsunuz. Hiçbir zaman bu kişilerle görüşmem" diye yanıtladı. "Eylemcilerin bir talebi oldu mu?" sorusuna da Tantan, "Hiçbir talep, devlet güçleri tarafından kabul edilemez" karşılığını verdi.
Saat 14.00: Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada sanıklarla birlikte 16 adet pompalı tüfek, iki adet Kalaşnikof tüfek ve üç tabanca ele geçirildiği bildirildi.
'Tanıyanları devreye soktuk'
Olaydan sonra bir açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz ise, Bakan Tantan'ın teröristlerle görüşmediğini,
'teati' yoluyla eylemin sona erdirilmesini istediğini söyledi. Vali Erol Çakır ile birlikte Tokcan'la yarım saat süren bir görüşme yaptıklarını anlatan Abanoz, "Bu arada bunları tanıyan bazı kişileri devreye soktuk. Saat 10.30'da teslim olmaya karar verdiler" dedi.
Bu arada 13 terörist arasında Tokcan ile birlikte Avrasya Feribotu'nun kaçırılması eylemine karışan Ertan Coşkun'un da bulunduğu ve Af Yasası'ndan yararlandığı öğrenildi. Teröristlerden ikisinin de Bahri Demir ve Emin Taştan olduğu belirtildi.
Soruşturma başlatıldı
12 saat süren eylemin sonunda İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, DGM savcıları Hadi Salihoğlu, Muzaffer Yalçın otele gelerek 30 kişinin ifadesini aldı. Yakalanan 13 kişi hakkında 'çete oluşturmak', '6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet' ve 'hürriyeti tehdit' suçlamalarından soruşturma başlatıldı.