Ayrılmak isteyen sevgilisini benzinle yaktı

Sigortacı kadın, ayrılmak istediği evli sevgilisi tarafından dövüldü ve üstüne benzin dökülerek yakıldı. Daha önce sevgilisi tarafından tehdit edildiği için savcılığa başvuran 36 yaşındaki Serpil Bayrak, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

İSTANBUL - Sigortacı kadın, ayrılmak istediği evli sevgilisi tarafından dövüldü ve üstüne benzin dökülerek yakıldı. Daha önce sevgilisi tarafından tehdit edildiği için savcılığa başvuran 36 yaşındaki Serpil Bayrak, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
Serpil Bayrak, 17 Ağustos depremini Adapazarı'nda yaşadı. Evliydi. Depremde hem evi hem evliliği hasar aldı. Boşanarak İstanbul'da yeni bir hayat kurdu. Sigortacılık yapan Serpil Bayrak, iki yıl önce Mecidiyeköy'de bir sigorta acentesi açtı. İstanbul'da Sabri Önal'la tanıştı. Önceleri evli olduğunu bilmiyordu. Öğrendi ama ilişkileri beş yıl boyunca sürdü.
Yakınlarının ifadelerine göre son günlerde Önal, Bayrak'ı sürekli dövüyordu. Bayrak, ayrılmak istediğini söyledi ancak karşılığında tehdit aldı.
Tehdit edildiğini belirterek Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Önal, göz-altına alındı. Ancak aynı gün serbest bırakıldı.
Serpil Bayrak, dün sabah işyerini açtıktan bir süre sonra Sabri Önal geldi ve silahını doğrulttu. Ancak silah ateş almadı. Bunun üzerine Bayrak'ı döverek dışarı çıkaran Önal, silah tehdidiyle insanları uzak tuttu. Bu sırada ceketinin cebinden çıkardığı pet şişe içindeki benzini, yaralı kadının üzerine boşalttı ve çakmağıyla ateşe verdi. Serpil Bayrak, alevlerin içinde can çekişirken Önal kaçtı.
Ağır yaralanan Serpil Bayrak, Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırılırken Önal yakalandı. Önal'ın üzerinde biri kurusıkı iki tabanca bulundu.
Yasa kadını korumuyor
1998'de çıkarılan 'Ailenin Korunmasına Dair Kanun', kadınları koca ya da sevgili şiddetinden koruyamadı. Yasa, aile içinde şiddet uygulayan kişiye evden uzaklaştırma, görüşmeme gibi tedbirler öngörüyor, uymayanlara hapis getiriyor.
Ancak yasanın uygulaması hep sorun oldu. Tedbir kararının duruşmasız verilmesi gerekirken, hâkimler duruşma günü veriyordu. Polislerse aile içi konulara girmeme taraftarıydı.
Uygulaması sorunlu yasanın 'evlilik dışı birliktelikleri' kapsamaması da sürekli tartışma konusu oldu.
Yasanın koruyamadığı kadınlara son örnek geçen ocakta Diyarbakır'da imam nikâhlı eşinin vurduğu Ayşegül Alpaslan. Alpaslan'ın savcılığa şikâyette bulunduğu ancak şikâyetin, Ailenin Korunmasına Dair Kanun kapsamında görülmeyip işleme konulmadığı ortaya çıktı.
2006'nın Aralık ayında da İstanbul'da hukuk öğrencisi Derya Samancı, eski sevgilisi Ersen Yıldız tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Derya, defalarca karakola ve savcılığa şikâyette bulunmuş, ancak her defasında Yıldız ifade vererek serbest kalmıştı.