'Ayrımcılık kabul edilemez'

Öğretmen açıkta

Alevi öğrencisine baskı yaptığı TBMM raporuna giren öğretmen Zeki Yılmaz açığa alındı. Diyanet: "Tasvip edilemez." Eğitim-Sen lideri Dinçer: "Öğretmenlerin ayrımcılık yapması asla kabul edilemez."

İSTANBUL- TBBM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan raporda bir Alevi öğrenciye baskı yaptığı belirtilen Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi öğretmeni Zeki Yılmaz açılan soruşturmanın selameti açısından görevinden açığa alındı.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, söz konusu olayın ramazan ayında meydana geldiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Kendisi de Amasyalı olan Yılmaz derste 'İçinizde Amasyalı var mı?' diye sormuş. Bunun üzerine öğrenci de 'evet' yanıtını vermiş. Öğretmen 'Alevi misin?" deyince, öğrenci de 'evet' demiş. Bunun üzerine öğretmen de 'Benden çekeceğin var ' demiş. Öğretmenin niçin bunu yaptığını, niye o sözü söylediğini bilmiyoruz" dedi. Öğretmen Yılmaz hakkında açılan soruşturmanın devam ettiğini belirten Özer "Soruşturmanın selameti açısından öğretmen açığa alındı. Eğitimde eşitlik ilkesi vardır. Buna aykırı davrananların karşısında oluruz. Hiç kimse memleketine göre eğitime tabi tutulamaz." diye konuştu.
'Aileden şikâyet gelmedi'
Özer, öğretmenin B.K adlı öğrenciyi dövdüğüne ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne aileden bir şikâyet gelmediğini de belirtti. B.K.'nin Esenyurt Belediyesi'nde işçi olarak çalışan babası Ziram K. olayı duyduktan sonra TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na, İstanbul Valiliği'ne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe yazdığını söylemişti. Baba, şikâyetten sonra Esenyurt'un AKP'li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun devreye girdiğini ve kendisini söz konusu öğretmenle buluşturduğunu belirtmişti. Ancak Ziram K. şikâyetinden vazgeçmemiş, TBMM İnsan Hakları Komisyonu okula bir heyet göndermişti. Komisyonun raporunun ardından Büyükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü iki müfettiş görevlendirmişti.
'Tasvip etmiyoruz'
Soruşturmada bu gelişmeler yaşanırken olaya tepkiler sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata, "Yanlışı kim yaparsa yapsın tasvip etmemiz mümkün değildir" dedi.
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de şöyle konuştu: "İsteyen öğrenci istediği zaman oruç tutabilir, isteyen öğrenci de oruç tutmayabilir. Öğretmenler tarafından bu tür ayrımcılığın yapılması asla kabul edilir bir durum değildir. Böyle bir dışlanmışlık psikolojisi gençlik çağını yaşayan çocukları sonucu kötü olan yollara itebilir." (Radikal, aa)