'Ayrımcılık yok, ama kadından ofisboy olmaz'

'Merkez Bankası'na erkek evrak memuru alınacaktır' ilanı tartışma başlattı. İlk tepki SHP'nin kadından sorumlu Merkez Yürütme Kurulu üyesi Çiğdem Aydın'dan geldi.

ANKARA - 'Merkez Bankası'na erkek evrak memuru alınacaktır' ilanı tartışma başlattı. İlk tepki SHP'nin kadından sorumlu Merkez Yürütme Kurulu üyesi Çiğdem Aydın'dan geldi.
Aydın, dün konuyla ilgili açıklama yaparak ilanın derhal geri çekilmesini istedi: "Bu ilan Anayasa'nın 10. maddesine, BM Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi'nin 11. maddesine ve AB mevzuatına aykırı. Ayrıca Anayasa'ya göre de suç. Bu tür hükümleri ihlal edenler için suç duyurusunda bulunulacağı aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından da açıklanmıştı. Merkez Bankası Başkanı'nın ve sayın Çubukçu'nun bu olaya el koymasını bekliyoruz."
Merkez Bankası: Boşa umut vermeyelim
Merkez Bankası yetkilileriyse, 'evrak memurluğu'nun sanıldığı gibi masa başı bir iş olmadığını, hammaliye, getir-götür işlerini kapsadığını, fiziksel güç istediğini söyleyerek, suçlamayı reddetti.
Boş yere umutlandırmamak için kadınlara çağrı yapmadıklarını belirten yetkililer, "Bu ilanla iki ilan daha yayımlandı. Birinde sadece kadınların sekreter olarak alınacağı, teknisyen alımı ilanındaysa hem kadınların hem erkeklerin işe alınacağı belirtildi. Cinsiyet ayrımcılığı söz konusu değil" dedi.
Yetkililer böylece Merkez Bankası'nda 'evrak memurluğu' olarak tanımlanan ofisboyluğun bir erkek, sekreterliğinse kadın mesleği olarak görüldüğünü belirtmiş oldu.
Dokuz kurum sustu
Türkiye'deki kamu kuruluşlarında kadın ve erkek çalışanların sayısı ve pozisyonları, hâlâ üstünde sis bulutu bulunan bir alan. Ulaşılabilen bilgiler üst düzey görevlerde az sayıda kadın bulunduğunu, üstelik sayılarının artacağına azaldığını gösteriyor.
Türkiye'de, kamuda görev yapan kadın sayısı ve niteliklerine ilişkin de sağlıklı bir istatistik yok. İRİS Eşitlik Gözlem Grubu net bir tablo çıkarabilmek için 100'e yakın kamu kurum ve kuruluşundan bilgi istedi. 87 kuruluş yanıt vermekle birlikte sadece 77 kuruluş sayısal bilgi verdi, dokuz kuruluşsa bilgi vermekten kaçındı. 10'un üzerinde kuruluştan CHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Gaye Erbatur'un yazılı soru önergesi yoluyla yanıt alınabildi.
Tüm çabalara karşın yanıt vermeyen kuruluşlar arasında, Yüksek Seçim Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık Personel Dairesi, Sayıştay, Danıştay, Türk Standartları Enstitüsü, Adli Tıp Kurumu, Maden Tetkik Arama Kurumu ve Cumhurbaşkanlığı'nın bulunması dikkat çekti.
'Tek bir kadın müsteşar yok'
Bürokrasinin tepe noktası olan müsteşar düzeyinde hiç kadın yönetici bulunmuyor. Türkiye'nin hiç kadın valisi de yok. Müsteşar yardımcısı ve genel müdür düzeyinde de parmakla sayılacak kadar az yönetici kadın var. Kadınlar en çok şef, şube müdürü ve daire başkanlığı gibi kadrolarda yer alıyor.
Araştırma kapsamında bulunan 77 kamu kurum ve kuruluşunun merkez teşkilatlarında, 97 bin 938'i erkek, 39 bin 260'ı kadın olmak üzere toplam 137 bin 198 personel çalışıyor. Üst düzey erkek yönetici sayısı 2 bin 201, kadın yönetici sayısı sadece 308.
Orta düzey yöneticilerin 13 bin 197'si erkek, yalnızca 4 bin 722'si kadın. Araştırmaya göre, 77 kurumda 1994 yılında 528 olan üst düzey yönetici kadın sayısı, bugün 308'e düşmüş. İRİS'in araştırma sonuçları 28 Şubat'ta açıklanacak.