@ismailsaymaz

Ayşe Gül öğretmene, 'polise direndi' diye verilen sürgün cezası durduruldu

Ayşe Gül öğretmene, 'polise direndi' diye verilen sürgün cezası durduruldu
Ayşe Gül öğretmene, 'polise direndi' diye verilen sürgün cezası durduruldu
Soma faciasının ardından düzenlenen bir eylemde arbedenin ortasında kalan 12 yaşındaki çocuğu kurtarmak isterken darp edilerek gözaltına alınan ve 'polise direndiği' gerekçesiyle sürgün edilen öğretmen Ayşe Gül Ersoy'un açtığı davada yürütme durduruldu. Manisa 2. İdare Mahkemesi'nin kararında, kamera kayıtları incelendiğinde iddia edildiği gibi polise mukavemet olmadığı vurgulanarak, "Sendika önündeki grupla polis arasında yaşanan kargaşa sırasında gözaltına alınmış olması, başka bir yere atanması için yeterli ve geçerli neden olamaz" denildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Soma’da 301 işçinin öldüğü faciadan sonra ilçede avukatlarla birlikte darp edilen öğretmen Ayşe Gül Ersoy'a ‘polise direndiği’ gerekçesiyle verilen sürgün cezası, Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. Kararda, Ersoy’un aynı zamanda sendika yönetim kurulu üyesi olduğu, polisle eylemciler arasındaki kargaşanın da sendika önünde yaşandığı belirtilerek, “Sendika önündeki grupla polis arasında yaşanan kargaşa sırasında gözaltına alınmış olmasının, başka bir yere atanması için yeterli ve geçerli nedeni olmayacağı” belirtildi. Ersoy, kararın uygulanması için dilekçe verecek. 

KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ

Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin 19 Ağustos‘ta verdiği yürütmeyi durdurma kararında, kamera kayıtlarına ve tutanaklara göre Ersoy’un slogan attığına, polise direndiğini veya mala zarar verdiğine yönelik bir belirleme olmadığı anlatıldı. İdare, mahkemeye gönderdiği savunmada, Ersoy’un “kalabalığın içinde bulunması, polisin çağrısına karşın ayrılmamış olması, bu nedenle hizmet dışında kendisinden beklenen itibar ve güven duygusunu sarstığı” gerekçesiyle bir başka ilçeye “atandığını” savundu. Mahkeme, Eğitim -Sen Soma Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Ersoy hakkındaki “sürgün” kararını neden yönünden isabetsiz bularak, yürütmeyi durdurdu.  Kararda, “sendika binası önünde bulunan grupla polis arasında yaşanan kargaşa sırasında gözaltına alınmış olmasının davacının yer değişikliği ve atanmasının yeterli ve geçerli nedeni olmayacağı” ifade edildi. 

ÇOCUĞU KURTARMAK İSTEMİŞTİ

Soma’da geçen yıl 301 işçinin maden faciasında hayatını kaybetmesi üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve bir grup avukat, 17 Mayıs’ta ilçeye gelmişti. Polisler tarafından takip edilen avukatlar dövülerek, gözaltına alınmıştı. Kendisi de Somalı ve bir madencinin torunu olan Soma Linyit Anadolu Lisesi Beden Öğretmeni Ayşe Gül Ersoy, bu arbedenin ortasında kalan 12 yaşlarındaki bir çocuğu kurtarmak isterken, polis tarafından tartaklanarak gözaltına alınmış ve ÇHD’lilerle birlikte spor salonuna götürülmüştü. Ersoy serbest bırakıldığı halde  Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “memura direnme ve kamu malına zarar” savıyla soruşturulmuştu. Soruşturma sonunda Ersoy, “toplulukla hareket edip polise mukavemet ettiği” gerekçesiyle Devlet Memurları Kanunu’nun 125/B-d maddesi uyarınca kınama cezasına çarptırılmıştı.

Kararda şöyle denilmişti:

“Olağanüstü bir durumun gerçekleştiği ortamda polisin vazifesine yardımcı olması gereken, polisin uyarılarına ve anonsuna rağmen yasalara aykırı olarak, eylem yapmak için toplandığı anlaşılan grubun içerisinden ayrılmadığı, ‘12-13 yaşında bir çocuğu alacaklarını ve kendisinin polise seslendiğini, ‘Onu almayın’ dediğini, polisin de çocuğu bırakıp kendisini aldıklarını’ beyan ederek, grupla birlikte hareket ederek, polise mukavemet ettiğini dolaylı olarak kabul ettiğinden...”

Kınama cezasının ardından Ersoy, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kırkağaç Gelenbe Şair Eşref Ortaokulu’na sürülmuştü. Ölen işçilerden 200’ünün kendi öğrencisi olduğunu belirten 56 yaşındaki Ersoy, “Ben işçilerle bütün eylemlere katılan bir insanım. Yırca direnişinde de vardım. AKP ’liler ‘Bu kadının buradan gitmesi lazım’ dediler ve bana bunu uyguladılar” demişti.