Ayşe özgürlüğe firar etti

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde küçük yaşta evlatlık verildiği Hayriye Bıçak tarafından yıllarca bir eve kapatılan ve soyadını bile bilmeyen 13 yaşındaki Ayşe, kaçıp özgürlüğüne kavuşurken donmaktan son anda kurtarıldı.
Haber: ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi
ESAT TAŞTEKİN / Arşivi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde küçük yaşta evlatlık verildiği Hayriye Bıçak tarafından yıllarca bir eve kapatılan ve soyadını bile bilmeyen 13 yaşındaki Ayşe, kaçıp özgürlüğüne kavuşurken donmaktan son anda kurtarıldı. Ayşe, Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde koruma altına alınırken, polis Hayriye Bıçak'ı aramaya başladı.
Fatih Mahallesi sakinleri tarafından önceki gün Baturay Sitesi yakınlarında donmak üzereyken kurtarılan Ayşe, Ergani Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildi. Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç'ın giydirip sahip çıktığı Ayşe, tek başına yaşayan Hayriye Bıçak adlı kadına küçük yaşta evlatlık verildiğini, anne ve babasını hiç görmediğini anlattı. Ayşe, "Kapatıldığım evden hiç dışarı çıkarılmadım. 'Teyze' dediğim kadın, gece kapıyı açık bırakıp dışarı çıktığı sırada kaçtım" dedi. Yıllarca kapatıldığı evin nerede olduğunu bilmediğini, yanında yaşadığı Hayriye Bıçak'tan sürekli olarak dayak yediğini söyleyen Ayşe, başından geçen olayları şöyle anlattı:
"Ailem beni, çok küçük yaşta Hayriye teyzeye evlatlık vermiş. Bunu kendisi bana anlattı. Tek başına yaşayan Hayriye teyze, annemin öldüğünü, babamın da evlendikten sonra beni ona bıraktığını söylerdi. Bir şey sorduğumda da beni azarlayıp dövüyordu. Ailem hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Hayriye teyze evden dışarı çıkmama izin vermezdi. Dışarı çıktığı zaman da kapıyı üzerime kilitlerdi. Kendisi gündüzleri kapalı giyinir, geceleri makyaj yapıp açık kıyafetlerle dışarı çıkar ve geç saatlerde eve dönerdi. Kapatıldığım evin nerede olduğunu bilmiyorum. Komşuları da tanımıyorum. Sadece, eve birkaç kez gelen 'Selma' ve 'Emine' adlı iki kızı tanıyorum. Kimliğim olmadığı için okula ve hastalandığım zaman hastaneye gidemedim. Yıllarca o evde hapis hayatı yaşadım. İlk kez dışarı yüzü gördüm. Ailemi bulmak ve onlara kavuşmak istiyorum."
Sokak sokak araştırma
Ayşe, kaldığı evin kerpiçten ve kapısının beyaz olduğunu hatırladığını, ancak nerede olduğunu bilmediğini söyledi. Emniyet Müdürü Kıraç, Ayşe ile ilgili kendilerine kayıp ihbarı gelmediğini, kapatıldığı evi ve Hayriye Bıçak adlı kadını bulmaya çalıştıklarını belirterek, "Olayın aydınlanması için öncelikle kadını bulmamız gerekiyor. Bu konuda vatandaşlardan da destek bekliyoruz" dedi. Polis ekipleri Ayşe'nin donmak üzereyken bulunduğu yere yakın çevrede yaşadığı düşüncesiyle sokaklarda gezdirerek, evi bulmaya çalışıyor. Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edilen Ayşe, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra koruma altına alındı. Ayşe'nin, ailesinin bulunamaması halinde Yetiştirme Yurdu'na yerleştirileceği açıklandı.


    http://www.radikal.com.tr/7358427358420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.