Ayşe Sucu: Kuran'da başörtüsünün müeyyidesi yok

Ayşe Sucu: Kuran'da başörtüsünün müeyyidesi yok
Ayşe Sucu: Kuran'da başörtüsünün müeyyidesi yok
Diyanet İşleri Vakfı Kadın Kolları kurucusu Ayşe Sucu'dan ezber bozan açıklamalar: Ateist ahlaklı, dindar ahlaksız olabilir. Başörtüsüne özgürlükler pençesinden bakılması gerek

CNN TÜRK'te yayınlanan Aykırı Sorular programında Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Vakfı Kadın Kolları kurucusu ve eski başkanı, gazeteci yazar Ayşe Sucu, "Kuran'da başörtüsünün karinesi ve müeyyidesi yoktur" dedi.

Sucu, Türkiye 'nin tartışmalı konularından başörtüsü ile ilgili görüşlerini bildirdi. Dindarlık meselesinin biçim üzerine indirgenmesinden rahatsızlığını belirten Sucu, başörtüsüne özgürlükler pençesinden bakılması gerektiğini vurguladı. Sucu, başörtüsünün dini boyutuna açıklama getirerek, İslam huıkukunda, başörtüsünün farz olmadığını ve "Kuran'da başörtüsünün karinesi ve müeyyidesi yoktur" dedi.

Sucu, Aysever 'in "inanmayan insan ahlaklı olamaz mı" sorusu üzerine, dindarlığın insan olmakla eş olduğunu vurgulayarak, önemli olan insani değerleri hayatına taşımak olduğunu belirtti. Din ya da dindarlık meselesini değerler üzerinden tartışılması gerektiğini söyleyen Sucu, "Ateist ahlaklı, dindar ahlaksız olabilir" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116294811629489

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Isine gelmeyenler - yalanyanluss

  Yaa anlamiyorum ve guluyorum nur suresi gayet acik ve nettir.bazi kafasi almayanlar yorumu elestiriyo sizin de kalp gozunuz kor demek.ki nasip olmayinca olmuyor hidayet diliyorum.sen ortunmezsin ama boyle bir ayeti de inkar etmezsin.hem kolaya kacmak hem inkar edenlerden olmak bu

  Volkan 1 - momentum

  Bir siyah beyaz Kartal Tibet filmi seyrediyorum yıllar önce: abimiz elinde bir kadeh, "yarın bir iş için Londra'ya gidiciiim" diyor, biz de böyle, etrafta yarın bir iş için Londra'ya gidecek kim bilir daha kaç kişi var diye komplekslerden kıvranıyoruz. Aradan geçmiş kırk sene, yine değişen bir şey yok. "Bir Türk New York'a ,Londra'ya filan" gidesiymiş, yahu gitmiyor mu? Hem ille de New York veya Londra mı, hala? New Jersey veya Yeni Delhi'ye gitsin bu sefer de. Veya Afganistan Mezar-Şerif'e. "Hintli'yle, Hristiyan'la, Atheist'le veya baska bir suru dine inanan veya inanmayan ailelerle birlikte oturacakmış". Oturmuyor mu? "Sadece dine ve basortusune indirgenmis bir ulkeden gelen bir Türk komsularina uzaydan gelenler muamelesi yaparsa sasmamak gerek." Hiç öyle Türk görmedim. Son bir yıldır daha bir sabah namazı kaçırmadım; dört yıldır Hıristiyanların içinde yaşıyorum. Ya biri evleniyor, ya birinin çocuğu vaftiz oluyor, hafta geçmiyor bir kilisedeyim. Batı bunları 17. yüzyılda falan tartışıyormuş; iyi, bu da güzel bir final olmuş.

  Hayretler icindeyim!! - yalanyanluss

  Okudugunu anlamamak bu olsa gerek.bu teyzemiz diyanette çalışmış ama bir gün olsun Kuran ı Kerim sayfası açmamış.bu cok uzucu

  Turkiye'nin tartistigi gundemler - Volkan1

  Bir Turk New York'a ,Londra'ya filan gitse buyuk ihtimalle ayni apartmanda Hintli'yle,Hristiyan'la,Atheist'le veya baska bir suru dine inanan veya inanmayan ailelerle birlikte oturacaktir.Sadece dine ve basortusune indirgenmis bir ulkeden gelen bir Turk komsularina uzaydan gelenler muamelesi yaparsa sasmamak gerek.Bunlari Bati 17 yuzyilda filan tartisiyordu.Inanmayan Bach'in 1700 lerde kahve uzerine (gunah mi, vs.uzerine yazdigi muzigine baksin)

  Güzel Ahlak! - Neco_4668

  Peygamberimiz "ben güzel ahlakı tamamlamak için geldim" demiş. Mesaj "akıllı kişiye, aklını kullan, düşün, tefekkür et" diyor. Özü bu, anladığım bu, mesaj normal insana doğrudan ve "elden". Kimse kimseye "ben senden daha çok anlarım" diyemez. Herkesin anladığı kendine.

  KONUŞMA HAKKI - HARAYDIN

  Topluma var veya yok diye uzman görüşü sunabilmek için uzman olmak gerekir. Müfessir misin hayır, muhakkik misin hayır, muhaddis misin hayır, o zaman dini kendin yaşayacağın kadar öğrendiysen bunu var veya yok diye uzman görüşü olarak yansıtma yerine uzmanından öğren.BU ülke bu aşamayı çoktan geçti.Başını örten insan sayılmazdı, CHP bile öğrendi artık kendileriyle eşit insan olduğunu.Kuran'da geçen bir hükmün anlaşılmasında yardım gerekiyorsa bunu kimin açıklayacağı belli, ya başka bir ayet açıklar, ya sünnet açıklar,ya müfessir,muhakkik ve muhaddisler açıklar bunların hiçbirisinin demediği ve uygulamadığı bir şekli var yok diyebilmek için lazım olan sadece karacehalet yada bilgisizlikten ve bilgisizce ahkam kesmekten utanma duygusunun olmamasıdır. Yok demenin anlamını gerçekten biliyormusunuz siz?

  sap saman - HARAYDIN

  Sadece medya reytingi ve havadan bir adaylık düşermi diye seçim zamanı sap samanı havaya savuranların cehaleti hiç bitmeyecek.Başörtüsü özgürlükler açısından bakılmalıymış, elbette anayasanın laiklik ve din ve vicdan hürriyetini şartı olan bir konudur. Kimse kimsenin dinini yaşaması ve yaşamamasına zorlanamaz,anayasa suçudur. Ama yıllarca dininin örtünme kuralına uyma özgürlüğü okuyamaz,çalışamaz,seçer ama seçilemez diye elinden alındı.Hatta yüzlerce kişiden oluşan bir sürü bir kadının üstüne yürüdü haddini bildirip özgürlüğünü yoketmek için.Sanki bunlar unutuldu, hanımefendi demiş ki özgürlük ne demekse demek istediği.Ateist ahlaklı dindar ahlaksız olabilirmiş.Zırvaya bak ahlak insani bir erdemdir elbette ateist te insan olduğuna göre ahlaklı olabilir,zaten ahlaksız olmak zorunda olsa ateist değil ahlaksız denirdi,insanı Allah'ın yarattığına, bu dünyada iyi kötü yapmak,öbür dünyada muhasebesine girmek ve cennet cehennemde süresiz yaşama olmayacağına inanana.BU doğru ancak dindarın ahlaksızı olabileceği zırvadır. Dindar ateist karşıtı bir kelime değildir ki ahlaklısı ahlaksızı olsun.Dindar ateist olmayan değil,dinin kurallarını yaşayan kişi demektir.Dinin kurallarına uyup ta ahlaksız olmak mümkün müdür? aHLAKSIZLIK OLARAK SAYILAN İSTİSNASIZ HER ŞEY DİNDE YASAKTIR.Hem yasağına uyma hem dindar ol,bu mümkün mü? Demek ki dindar ahlaksız olamaz, ahlaksız dindar olamaz,ya dindar görünen bir sahtekar olur, ya dinin her kuralına uyamayan şeytanın sık sık kandırdığı sıradan bir insan olur.Herkes derdini dini kullanmadan anlatmalı.Aday olmayı düşünüyorsan siyaset konuş din değil.