Ayşegül Tecimer'de İnterpol bekleniyor

Adalet Bakanlığı, Fas'ın Marakeş kentinde yakalanan Ayşegül Tecimer'in iadesi ile ilgili işlemleri başlatmak için, İnterpol'ün, yakalandığına dair yazıyı göndermesini bekliyor.

ANKARA - Adalet Bakanlığı, Fas'ın Marakeş kentinde yakalanan Ayşegül Tecimer'in iadesi ile ilgili işlemleri başlatmak için, İnterpol'ün, yakalandığına dair yazıyı göndermesini bekliyor.
Tecimer 1994'te, Amasya Beyazıt Kütüphanesi'nden çalınan ve Hz. Muhammed'in torunu olduğu belirtilen Ali Bin Muhammed tarafından ceylan derisine yazılmış tarihi Kuran'ın, oturduğu Sadullahpaşa Yalısı'nda bulunması üzerine mahkemelik olmuştu. Hakkında 'hırsızlık malını almak, saklamak ve bildirimde bulunmamak' suçlamasıyla Amasya 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Tecimer, 13 Nisan 1997'de 4.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar ardından ABD'ye kaçan Tecimer hakkında Kırmızı Bülten çıkarılmıştı. Adalet Bakanlığı'nın da iade dosyasını bu davaya göre yapacağı belirtildi.
Tecimer'in yakalandığına ilişkin yazının henüz Adalet Bakanlığı'na ulaşmadığı, bakanlığın, İnterpol tarafından gönderilecek söz konusu yazının ulaşmasından sonra Tecimer hakkında iade dosyası hazırlayacağı öğrenildi.
Bu arada Tecimer dün Marakeş'te mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Tecimer'in Türkiye'ye iade amacıyla tutuklanmasına karar verirken iade ile ilgili prosedür tamamlanıncaya kadar cezaevine gönderdi.