Ayşen davasında kamu vicdanı yaralı

Lüleburgazlı Ayşen Başaran'a yanlış iğne yaparak kolunu kaybetmesine neden olduğu tespit edilen hemşireye verilen...

İSTANBUL - Lüleburgazlı Ayşen Başaran'a yanlış iğne yaparak kolunu kaybetmesine neden olduğu tespit edilen hemşireye verilen 185 bin lira ceza, Yargıtay'ın istemi doğrultusunda ertelendi.
Henüz iki yaşındayken soğuk algınlığı şikâyetiyle gittiği hastanede bir kolunu kaybeden Ayşen ve ailesinin yedi yıllık hukuk mücadelesinden geriye, affa uğramış bir ceza davası ve hâlâ Yargıtay'da beklediği için bir türlü alamadıkları 119 milyar liralık tazminat kaldı.
Başaran ailesi, yedi yıl önce doktor Hatice Adiloğlu, servis hemşireleri Pakize Özkan ve Münevver Danışger hakkında 'dikkatsizlik, tedbirsizlik ve yaralamaya neden olmak' suçundan ceza davası açtı. İğneyi yapan Özkan, önce 22 gün hapis cezasına çarptırıldı,bu ceza 185 bin lira para cezasına çevrildi. Yargıtay da cezayı, davanın 'af' kapsamına girdiği gerekçesiyle bozdu.
Affa itiraz edilmişti
Avukat karara itiraz ederek, dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Lüleburgaz Asliye Ceza Mahkemesi, dün nihai kararını açıkladı ve cezanın ertelendiği hükmüne vardı. Karara tepki gösteren baba Hüseyin Başaran ve anne Şengül Başaran,
"Adalete güvenimiz kalmadı. Ayşen'e baktıkça içimiz sızlıyor. Biz de mi suç işleyelim" dedi. Okulda suç işlediklerinde öğretmenleri tarafından cezalandırıldığını söyleyen Ayşen ise, 'okuldaki adaletin, adalette olmadığını' söyledi.
Başaran ailesi SSK aleyhine de tazminat davası açmıştı. Mahkeme 8 Şubat 2001'de 119 milyar lira tazminat ödenmesine hükmetti. Ancak Yargıtay'a giden dosya kesin karara bağlanmadığı için aile parayı hâlâ alamadı.