Aysun kaptan: Bir daha Aden Körfezi'ne gitmem

Aysun kaptan: Bir daha Aden Körfezi'ne gitmem
Aysun kaptan: Bir daha Aden Körfezi'ne gitmem

Dördüncü Kaptan Aysun Akbay?ı Atatürk Havalimanı?nda ailesi karşıladı. Akbay, esaret sürecinin ardından hasret giderdi. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA

Fidye için kaçırılan Horizon-1'in mürettebatı eve döndü. Ekiptekiler, 'Artık o günleri hatırlamak bile istemiyoruz' dedi

İSTANBUL/MERSİN - Aden Körfezi’nde 89 gün esaretin ardından serbest kalan Horizon-1 gemisinin mürettebatı önceki akşam İstanbul’a geldi. Ürdün üzerinden Atatürk Havalimanı’na gelen mürettebattan Dördüncü Kaptan Aysun Akbay, “Bir daha Aden Körfezi’ne adım atmam” dedi.
Horizon-1, Ukrayna’dan aldığı sülfatı Çin’e götürürken 8 Temmuz günü Aden Körfezi’nde, transit geçiş koridoru içerisinde korsanlar tarafından rehin alındı. Fidye pazarlıkları 20 milyon dolardan başladı. Sonunda 1.5 milyon dolara anlaşıldı. 23 Türk mürettebat 89 gün sonunda serbest bırakıldı. Horizon-1 önce Ürdün’e hareket etti. Akabe Limanı’nda demirleyen gemide bulunan 17 mürettebat önceki gün THY’nin tarifeli uçağı ile Atatürk Havalimanı’na geldi. Dört mürettebatının gümrük işlemlerindeki sıkıntılar nedeniyle Ürdün ’de kaldığı, iki kişininse gemiyle daha sonra Türkiye’ye geleceği öğrenildi.
Mürettebatı havalimanında aileleri karşıladı. 17 mürettebat o günleri hatırlamak bile istemediklerini belirtirken içlerinden bazılarının korsanların saldırısı sonucu yaralandığını ifade etti.
Horizon-1 gemisinin tek kadın mürettabatı olan dördüncü kaptan Aysun Akbay ise özgürlük sevincini ailesiyle paylaştı. Akbay, “Çok zor günler yaşadık. İlk başlarda korsanların tutumu bizleri korkuttu. Orada tek sıkıntımız özgürlüğümüzün olmamasıydı. Her şeye rağmen denizcilik mesleğimi yapmaya devam edeceğim. Ama Aden Körfezi’nde böyle bir iş olursa, adım atmayı bile düşünmüyorum” dedi.
Gemicilerden Mustafa Şenkal ise dün İstanbul’dan Mersin’in Tarsus ilçesindeki evine geldi. ‘İlk kez gördüğü’ üç aylık çocuğu Mehmet Aydeniz’e uzun uzun sarılan Şenkal, “Türk askerine çok teşekkür ediyoruz. Aynı işime devam etmeyi düşünüyorum” derken eşi Zeynep Şenkal da “Çok mutluyum, Allah onu yuvamıza bağışladı” diyerek sevincini dile getirdi.  Horizon-1 mürettabatı 1.5 yıllık evli 33 yaşındaki Gürkan Sarı Mezitli ilçesinin Tece Mahallesi’ndeki baba evinde büyük coşkuyla karşılandı. (Radikal, dha)