Aysun kaptandan haber var: Artık korsanların sabrı taşıyor

Aysun kaptandan haber var: Artık korsanların sabrı taşıyor
Aysun kaptandan haber var: Artık korsanların sabrı taşıyor

Ailesini 15-20 günde bir arayabilen Aysun Akbay?ın sesi eskisi gibi rahat değil.

İZMİR / MERSİN - Aden Körfezi’nde 8 Temmuz’dan beri korsanların elinde olan Horizon- isimli kuru yük gemisinin personeli, bayramı da esaret altında geçirdi. Dördüncü kaptan Aysun Akbay’ın babası Özgür Akbay, telefonla görüştükleri kızlarının, morallerinin çok bozuk olduğunu söylediğini aktardı. Gemi personelinden Mustafa Şenkal’ın eşi ise kocasının üç ay önce doğan bebeklerini göremediğini söyleyip ağlıyor.
Aysun Kaptan ile babası Özgür Akbay en son bayramda görüşebilmiş. Akbay,  bayramda üzüntülerinin daha da arttığını vurguladı:
“Bayramda Aysun’la kucaklaşmayı çok istedim. Annesi için çok zor bir bayram oldu. Sakinleştiricilerle ayakta duruyor. 15- 20 günde bir aramasına izin veriyorlar. Aysun geminin telefonundan bayramda aradı. Sesi ilk zamanlardaki gibi değildi. Sıkıntıyla gemidekilerinin morallerinin bozuk olduğunu söyledi. Korsanların 2 milyon dolar istediğini ancak, şirketin 1.5 milyon dolar verdiğini, bu nedenle anlaşamadıklarını anlattı. Korsanların artık kamaralarına göndermeyip herkesi bir arada tuttuklarını söyledi.”
Daha önceki konuşmalarda Aysun’un daha rahat olduğunu, son konuşmasında sesinde endişe sezdiğini ifade eden Akbay “Son görüşmemizde ‘Korsanların sabrının taştığını’ söyledi. Endişelenmeye başlamışlar. ‘Şimdiye kadar zarar vermediler ama bundan sonra da vermeyeceklerinin garantisi yok. Korkuyoruz’ dedi. Bu konuşma beni üzdü” diye konuştu.

16 yıl sonra baba oldu...
Geminin görevlilerinden Mustafa Şenkal’ın Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan eşi Zeynep Şenkal da korkulu bir bekleyiş içinde.  Zeynep Şenkal, eşinin  olay sırasında korsanların açtığı ateş sonucu ayağından vurulduğunu söyledi. 16 yıllık evliliklerinde ilk çocuklarının üç ay önce dünyaya geldiğini belirten Şenkal, “En son bayramda iki dakika görüşebildik. Oğlumuzu henüz göremedi.  Devletimizden yardım bekliyoruz” dedi. (aa)