@ismailsaymaz

Aytaç Yalman, 'Hayata Dönüş' ifadesi veriyor

Aytaç Yalman, 'Hayata Dönüş' ifadesi veriyor
Aytaç Yalman, 'Hayata Dönüş' ifadesi veriyor
Eski Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman, Bayrampaşa Cezaevi'nde "Hayata Dönüş Operasyonu" kapsamında 12 tutuklunun can vermesine ilişkin görülen davada bugün tanık olarak dinleniyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade veriyor.
Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 39 er ve bir astsubayın yargılandığı dava, operasyonun ancak 11. yılında açılabilmişti. Daha soruşturma aşamasında jandarma, ölümlerin meydana geldiği C Blok’taki müdahaleye kimlerin katıldığını altı yıl boyunca sakladı. Savcılığın ısrarı üzerine 2006’da, Astsubay Süreyya Yalçınkaya ve Astsubay Zafer Sabancı’nın isimleri verildi. Fakat yapılan incelemede, sorumlu diye gösterilen Sabancı’nın 1 Ağustos 2005’te Tunceli’de şehit düştüğü, Yalçınkaya’nın 2002’de TSK ile ilişiğinin kesildiği anlaşıldı.
Ayrıca ilk duruşmada mahkeme ; TSK’dan “Tufan” adlı operasyonun planını istedi. Jandarma Genel Komutanlığı, “Arşivimizde yok” diye yanıt verdi. Fakat İl Jandarma Komutanlığı, 21 Mart 2011’de, birdenbire planın fotokopisini bulup yolladı. Yazıda, “Arşivin yeniden tasnifi ile incelenmesi sonucunda Bayrampaşa Cezaevi Özel Müdahale Planı’na rastlanmış olup arşivlenmesi gereken yer dışında olduğu görülmüştür” denildi.
Operasyon günü hazırlanan ‘Olay Yeri Tutanağı’ndaki beş askere ait imza ve sicil numarasından üçünün kendi personeline ait olmadığı yönünde jandarma da ayrıca görüş belirtti. Oysa jandarma altı yıl önce Eyüp’te görülen bir diğer Bayrampaşa Davası’nda, aynı tutanaktaki numaraların beş yüzbaşıya ait olduğunu bildirmişti. Böylelikle, ‘tutukluların alev silahları, zehirli şişeler ve uzun namlulu silahlar kullandıkları, kendi koğuşlarını ve arkadaşlarını yaktıkları ve birbirlerine ateş edip öldürdükleri’ şeklindeki raporda sahtecilik yapıldığı görülmüştü.
Davada son olarak, er Hilmi Çolak’ın Malkara Jandarma Komutanlığı’nda alındığı belirtilen, altında imzası bulunan ve “Bizim müdahalemizde kimse yaralanmadı” dediği iddia edilen ifade tutanağının sahte olduğu ortaya çıkmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/115137611513763

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hayata dönüş kılıfı altında yapılan tarihin en büyük cezaevi katliamıdır. - ganjml

  Yaptığınız üç tane piyona olayı yıkıp işin içinden devleti sıyırmak ama radikal gazetesini tebrik ediyorum,ısrarlı takibiniz sonunda tufan planı ortaya çıktı ve tarih o günleri en kanlı sayfalarına yazdı.Tarih:19 Aaralık 2000,Devlet dört duvar arasına koyduğu,hayatlarından sorumlu olduğu devrimci tutsaklara saldırdı ve onlarca kayıp verildi.Unutmadık,Unutturmayacağız.

  HAYAT DÖNÜŞ! - yagareser

  Adı hayata Dönüş olup, 30 tutuklu/hükümlü nün ölümüne ve 240 ının yaralanmasına yolaçan "derin devlet" operasyonu. Dönemin jandarma genel komutanının yanısıra Adalet bakanının ve diğer sorumlularının da(İçişleri bakanı, MİT sorumluları, vd.) hesap vermesi gereken bir operasyon. Tamda tutuklu ve hükümlülerle görüşmeler son aşamasına gelmişken aracılık edenlerin çözüme çok yaklaştıklarını ifade ettikleri bir sırada bu operasyon gerçekleşiyor. "Derin devlet" arayanlar bu operasyonu araştırsınlar. Emri kimler verdi!!.

  Neden - anaximenes

  tanık olarak dinleniyor. Yakın tarihin bu en vahşi katliamının sorumluları kimler. Başta dönemin başbakanı, adalet bakanı, içişleri bakanı olmak üzere komuta kademesinin tepesinde olanlar tanık olacaksa sanıklar kim. Askere alınan ve kendilerine öldürme emri verilenler mi sadece..