Ayvacık'a mülteci akını

Ayvacık'a mülteci akını
Ayvacık'a mülteci akını
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi, ülkelerinde yaşadıkları karışıklıktan kaçarak Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyenlerin akınına uğradı.

RADİKAL - Ege'nin iki yakası, Yunanistan ve Türkiye kıyıları, Avrupa 'ya geçmek isteyen göçmenlerin umut koridoru oldu. Ülkelerindeki iç savaş, baskı rejimleri ve ekonomik sıkıntılardan kaçan Ortadoğu ve Afrikalı'ların transit yolu haline gelen Ege Denizi'ndeki yolculuklar çoğu zaman ölümle sonuçlanmasına rağmen önüne geçilemiyor. Avrupa'ya gitmek için Türkiye'de birçok farklı geçiş güzergahını kullanan göçmenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri de Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi. Yunanistan'ın Midilli Adası karşısında bulunan Ayvacık ilçesine organizatörler tarafından Türkiye'nin dört bir yanından çeşitli yollarla göçmenler getirilip, başta Bademli Köyü olmak üzere sahil kesiminde saklanabilecekleri ormanlık alan ve zeytinliklere bırakılıyor. Mülteciler sırtlarında çantalarla sahil kesimine doğru yürüyerek buralardaki toplanma alanlarına ulaşıyor.

HER YARIM SAATE BİR BOT ÇIKIYOR

Sadece yürüyerek gidilebilecek dağlık alanın sahil kesiminde toplanan kaçaklar, burada denize açılma hazırlıkları yapıyor. Aralarında çocukların da yer aldığı büyüklü, küçüklü gruplar, Midilli Adası'na geçmek için bölgeye getirilen lastik botları kendi imkanlarıyla şişiriyor. Tepelerde bekleyen organizatörler ise bölgede sahil güvenlik ekiplerinin olmadığını kaçak göçmenlere bildiriyor. Bunun üzerine can yeleklerini giyen kaçaklar botlarla denize açılıyor. Umuda yolculukta daha önce geceleri yola çıkmayı tercih eden kaçak göçmenler, artık gündüzleri de denize açılarak Midilli Adası'na doğru yol alıyor. Ayvacık sahillerinden ortalama yarım saatte bir lastik botla, ölüm yolculuğuna çıkılıyor.
DHA-Mustafa SUİÇMEZ