Ayvalık için tehlike çanları çalıyor

Ayvalık için tehlike çanları çalıyor
Ayvalık için tehlike çanları çalıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayvalık'ta bulunan koruma altındaki 22 adayla ilgili plan raporu hazırladı. Adalarda yapılaşma ve RES'lerin önü açılıyor.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin en güzel doğal koruma alanları arasında yer alan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı için tehlike çanları çalıyor. Ayvalık Belediyesi’nin iddiasına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Ayvalık Adaları Planı Değişikliği raporu, adaların koruma statüsünü düşürüp yeni yapılaşmanın önünü açıyor. Rapora itiraz eden Başkan Hasan Bülent Türközen, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimin görüşü alınmadan hazırlanan rapora göre yapılacak planın, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nı yok edeceğini dile getirdi.
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde uzun süredir imar planının değiştirileceği ve Ayvalık’ın mevcut durumunun bozulacağı ile ilgili tartışmalar yaşanıyordu. 1/25 binlik plan değişikliği öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taslak niteliği taşıyan bir rapor hazırladı. Rapora göre, Ayvalık ve Cunda Adası başta olmak üzere bölgede bulunan koruma altındaki 22 ada yeni yapılaşma ve enerji santrallarına açlıyor. Bakanlığın raporuna Ayvalık Belediyesi itiraz etti. Belediye itiraz dilekçesinde, bugüne kadar korunan, bakir bırakılan adalardaki plajlar ve diğer alanların satılması, kiralanması, imara ve yapılaşmaya açılmasının önünün açıldığını vurguladı. Belediye, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda rüzgâr enerji santrallarının da kurulabileceğini öne sürdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4 Ekim 2013 tarihli ‘Ayvalık Tabiat Parkı Plan Raporu’nda yer alan bilgiler ve belediyenin itirazları şöyle:
RAPOR: Alibey Adası içerisindeki orman alanları, Hakkıbey ve Sarımsaklı Yarımadası’ndaki orman alanları, kıyı kumul alanları, Tavuk Adası dışındaki adalar ile denizel alanda; koruma altındaki türler, denizçayırları ve biyolojik açıdan bir çok kritik noktaya sahip olan Yellice Adası, Kamış Adası ve Pınar Adasının çevresi, Maden Adası ve Küçük Maden Adası çevresi hassas koruma bölgesi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca ziyarete açılabilecek sportif amaca yönelik tekne tur güzergâhları ve dalış noktaları izleme sonuçlarına göre revize edilebilir.
İTİRAZ: Bu bölgeler daha önce mutlak koruma alanındaydı. Koruma kapsamı böylece düşürülmüş oluyor. Koruma kapsamının düşürülmesi yapılaşmaya yol açacaktır. Buralara tekne turunun düzenlenmesi ile deniz altının yaşam alanı tamamen yok olacak.
RAPOR: Tabiat Parkı sınırları dahilinde yer alan tüm sit alanlarında yapılacak her ölçekteki plan ve uygulamalar ve sit alanları bütününde yapılacak kiralamalar için ‘ilgili kültür varlıklarını koruma bölge kurulu ile tabiat varlıklarını koruma bölge komisyonunun’ uygun görüşü alınacaktır.
İTİRAZ: Milli Parklar Kanunu ve ilgili yönetmelikler milli park, tabiat parkı gibi alanlarda yer alan özel mülkiyetlerin kamulaştırılmasını önerirken, mevcut revizyon planında yeni kiralama ve satış maddelerinin konması doğal parkların korunmasına ilişkin hükümlere ters düşüyor. Korunması gereken alanların kiralanması ve satışı parkların daha fazla yok edilmesini beraberinde getirecektir. Bu hükümle sahiller işletmelere kiralanabilecek. Örneğin Cunda’da bulunan Maden Adası, Şeytan Sofrasına çıkan, Hakkı Bey Yarımadası’ndaki plaj alanlar satılabilecek ya da kiraya verilebilecek.
RAPOR: Teknik zorunluluk olması halinde enerji nakil hattı geçirilebilir. Mevcut hatların bakımı yapıldıktan ve izin süreleri bitimesinden sonra yeraltına alınması zorunludur.
İTİRAZ: Daha önce bitki örtüsüne zararlı olduğu için doğalgaz hattı bile geçirilemiyordu. Planla bunun önü açılıyor.
RAPOR: Tabiat parkı alanı içinde yenilenebilir enerji projeleri ekosistem değerlendirme raporuna göre değerlendirilir.
İTİRAZ: Tabiat parkı alanı içinde yenilenebilir enerji projeleri ile ilgili olarak özel madde getirilmesi ve ekosistem değerlendirme raporuna göre değerlendirileceğinin belirtilmesi sakıncalıdır. Daha önce bölgeye rüzgâr enerji santralı için başvurular yapıldı ve izin alınmak istendi. Ancak tehlikeli olacağı için izin verilmedi. Şimdi koruma kriterlerinin düşürülmesi ve bu hükmün konulması ile RES’lere kapı açılıyor.

‘Adalar satılabilir’

Rapor doğrultusunda hazırlanacak planları mahkemeye taşıyacaklarını belirten Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, “Bu raporla hızlı şekilde Ayvalık adalarının ekolojik ve tarihsel dokusunu bozacak bir yapılaşmanın önü açılıyor. Çok sayıda ada ve plaj özel mülkiyetin sahipliğine geçirilebilecek. Tekne turları denizleri, RES’ler ise bitki örtüsünü yok edecek. İmar planının değişmesi, yapı izinlerinin iki katına çıkarılması, kaçak yapılara izin verilmesi dahası plajların dahi özel kişilere satılması gündemde. Çok ama çok tehlikeli bir rapor” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116090711609078

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sayın mirza'ya - anlayana

  Sayın Mirza'nın yorumu bana göre oldukça iyimser ancak bence durum bundan daha beter...Mesele oy veren kesimin bahsigeçenlerin açgözlü, kindar vs. olup olmadığını bilmemesi değil, umursamaması! Hatta bilse bile umursamaması! Aklı genelde öğrenci yurtları meselesinde de görüldüğü üzere nedense uçkurda olduğu anlaşılan bu kesime bak toprak satılacakmış ya da Ayvalık için olmasa bile HES yapılırsa dereler kuruyacak, doğal ortam etkilenecek desen, büyüklerinden duyduklarını papağan gibi yetiştirir "Su akar, Türk bakar" dönemi bitti der bilmiş bilmiş... Üstüne bir de türban serbest ya, gerisini koyver gitsin...

  Sevgisiz - erdal mirza

  Ülkeyi sevmediklerinden olsa gerek para eden en küçük parçayı bile satmayı vazife bilen bu zihniyet,adım adım her şeyi paraya ve ranta çeviriyor.Dereler,ormanlar,şehirler derken sıra geldi deniz ve kıyılara..Bu kadar aç gözlü,sevgisiz ve kindar olduğunuzu oy verenler bile anlamadı.

  YAZIK!!! - ercan02

  Bundan bir kaç sene önce oralardaydim. Ayvaligin durumu içler acisiydi. Her kesin o, öve öve biteremedigi Ayvalik ayvaliklilar tarafindan çoktan bitirilmisti. O eski güzelim Rum evleri (yikmak yasak oldugu için) " Koruma altinda oldugu için" yikilmaya ter edilmislerdi. Zannedersen 6 yada 7 tane böyle ev saymistim. O betonarme evler ise 10 sene içinde yüzlerine bakilmayacak hale gelmislerdi. Tamamiyle bölgenin karekterini katletmislerdi. Var olan bir kilisede Camiye çevrilmisti. Hemen Ayvalinin arkasindaki orman tras edilmis ve yine bir kaç senede harabeye dönecek dublex evler yapilmisti. Esim (Kendisi Isviçrelidir) resmen soke olmus, böyle bir seye nasil izin verildigini hayretle sorguluyordu. Ayvaliya güzel diyenlere söyleyecek tek sözüm var. Belki Rumlarin yasadigi dönemde güzeldi simdi o miras çoktan yok edilmis bir halde yazik. Türkiye su an dünyada tam bir doga düsmani olarak algilaniyor. Yazik.

  Rant - etufan

  AKP'nin en iyi bildiği şey rant dağıtmak. Siyaseten İslamcı, ekonomik olarak ise dibine kadar kapitalist. Sıra Ayvalık'ı yok etmeye gelmiş. Kazdağı, Ayvalık hepsi teferruat, önemli olan AKP'nin zenginlere rant yaratıp, oy toplamasıdır. Öyle de oluyor maalesef.

  Doğa katliamına karşı susma - M.Bilge

  Ayvalık'ı Ayvalık yapan koruma altına alınmış adalarıdır. Aklı başında yönetimler doğaya sahip çıkarlar. Bizde tam tersidir durum. Böylece doğa düşmanlarıyla mücadele görevi bizlere düşmektedir. Susup sesini çıkarmayanlar bu katliamın ortakları olacaktır. Doğaya, adalara sahip çık ve duyarlı vatandaş olduğunu göster. İleride torunların sana küfretmesin seninle övünsünler...

  çok zekiler çoooookkkk - asu555@kahkaha.com

  satacak bir yer, bir fabrika, ne olursa olsun yeter ki satıp kurtulsunlar? ne uğruna ekonomi iyi diye daha satacak neler bulacak bu iktidar merak ediyorum? benim sınırlarım yetmiyor onlar her gün bir yenisini ekliyor!

  ÖZELE SATILIRSA - pispor

  bu adalarda fuhuş uyuşturucu kumar olur başka kim o kadar parayı verip adayı alır ki çünkü ege denizi öyle tatil turizmine pek elverişli değil