Ayvalıtaş davası başladı: Salonda arbede, dışarıda müdahale!

Ayvalıtaş davası başladı: Salonda arbede, dışarıda müdahale!
Ayvalıtaş davası başladı: Salonda arbede, dışarıda müdahale!

Fotoğraf: Twitter

Gezi eylemlerinde bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'la ilgili davanın duruşması olaylı başladı.Arbede sırasında fenalaşan Baba Ali Ayvalıtaş 'Kalp ameliyatı geçirdim, beni darp ettiniz duruşmanın ertelenmesini istiyorum' dedi. Ambulans ile hastaneye kaldırılan Ayvalıtaş ağlayarak, "Beni dövdüler" diye bağırdı.

RADİKAL - Gezi eylemleri sırasında Ümraniye'de bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş davası öncesi adliye önünde toplanan gruba polis müdahale etti. Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanan gruba, polis TOMA'dan tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu. Adliye koridorlarında ise Ayvalıtaş'ın yakınları ile güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. Arbede sırasında Baba Ali Ayvalıtaş fenalaştı. 

Dokuz soruda Mehmet Ayvalıtaş davası

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesi mahkeme salonunun bulunduğu -4. katta geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşmanın görüleceği koridora çok sayıda özel güvenlik ve çevik kuvvet ekip ekibi yerleştirildi. Öte yandan adliye bahçesinde de çevik kuvvetin aldığı yoğun  güvenlik önlemi vardı.

Hasan Ferit Gedik davasında hakim de tepki gösterdi!

ADLİYE İÇİNDE ARBEDE

Adliye koridorunda bulunan davanın müştekileri, Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesi, duruşma salonuna doğru ilerlemek istedi. Güvenlik görevlileri ise duruşmanın başlamamış olmasını gerekçe göstererek aileyi bariyerlerden geçirerek koridora alamayacaklarını belirttiler. Adliyedeki banklarla oluşturulan bariyerleri geçemeyen aile ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş yere düştü. Arbede sırasında fenalaşan Baba Ali Ayvalıtaş 'Kalp ameliyatı geçirdim, beni darp ettiniz duruşmanın ertelenmesini istiyorum' dedi.

DURUŞMAYI TERK ETTİLER

Baba Ali Ayvalıtaş daha sonra duruşma salonuna girdi. Ali Ayvalıtaş'ın kalp ameliyatı geçirdiğini ve koridorda darp edilmesi nedeniyle duruşma salonunda güçlükle durduğunu ifade eden avukatlar, duruşmanın ertelenmesini istedi. Mahkeme başkanı ise baba Ayvalıtaş'a hasta ise ambulans çağırabileceği ve rahatsızlığı acil ise duruşma salonunu terk edebileceğini belirtti. Ayvalıtaş avukatlarından Ömer Kavili ve Ayla Öztabak, Ali Ayvalıtaş ile birlikte bu şekilde duruşmanın görülemeyeceğini ifade ederek duruşmayı terk etti.

 BABA AYVALITAŞ “BENİ DÖVDÜLER" DİYEREK AĞLADI

Duruşmayı terk eden Ali Ayvalıtaş, adliyeye gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Sedye ile adliyeden çıkarılan Ayvalıtaş ağlayarak, “Beni dövdüler" diye bağırdı.

Mehmet Ayvalıtaş için anıt mezar yapıldı

ADLİYE DIŞINDA MÜDAHALE

Adliye bahçesinden adliye içine girmek isteyen yaklaşık 20 kişilik gruba ise biber gazı ve TOMA'dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Grup, adliye bahçesinden uzaklaştırıldı. (Cem TURSUN-Arzu KAYA- İSTANBUL /DHA)

İşte, Mehmet Ayvalıtaş'ın son anları